U Analizi slučajeva nasilja u porodici, koje je nedavno objavila Fondacija „Lara“ Bijeljina, navodi se da je nasilje muževa nad ženama i dalje dominantno, ali da je sve više slučajeva nasilja nad roditeljima.
U skoro 30 posto analiziranih slučajeva porodičnog nasilja, u kojima su tužilaštva odustala od krivičnog gonjenja, nasilnici su odrasla djeca, najčešće sinovi, a žrtve ostarjeli roditelji, najčešće majke.
Po pravilu, majke nasilje prijave policiji tek nakon dugogodišnjeg maltretiranja, ali i u takvim slučajevima brzo odustanu i ne žele da svjedoče pred tužilaštvom, nadajući se da će se nasilni sin ili kćerka „popraviti“ i „dozvati pameti“.
U Sigurnoj kući za žene i djecu žrtve nasilja u Banjoj Luci su tokom 2022. godine boravile tri žene starije od 65 godina, među kojima je je bila i starica od 80 godina.
-Trenutno u Sigurnoj kući takođe borave žene koje su bile izložene nasilju od strane sinova. Ovo su veoma specifični slučajevi u kojima je potrebna dodatna pažnja i podrška žrtvama – kaže za Srpskainfo Aleksandra Petrić, programska direktorka Fondacije „Udružene žene“, u sklopu koje djeluje i banjalučka Sigurna kuća.
Nasilje često traje duže vrijeme, jer se majke zbog emotivne brige i povezanosti sa djecom, bez obzira na nasilje koje trpe, teško odlučuju da nasilje prijave, da traže mjere zaštite koje su im dostupne po Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici, objašnjava ona.