Smatraju da je riječ "o očitoj zamjeni teza".
"Nije najava naše apelacije izazvala tenzije, niti se u njoj koristi zapaljivi rječnik i podriva povjerenje među konstitutivnim narodima, već su, upravo suprotno, svakodnevne zapaljive izjave i postupci Milorada Dodika i drugih zvaničnika entiteta Republika Srpska kojima se podriva povjerenje među narodima, i izostanak reakcije na njih, izazvali najavu ovakve apelacije", smatraju u SDA.
"Umjesto što žustro i tvrdo reagiraju na samu najavu SDA da ćemo u skladu sa zakonskim i ustavnim procedurama tražiti uklanjanje diskriminacije prema nesrbima u entitetu Republika Srpska, kao što smo ranije apelacijama prema Ustavnom sudu BiH tražili uklanjanje diskriminacije prema Srbima u Federaciji BiH, od OHR-a, OSCE-a i zemalja članica Vijeća za implementaciju mira tražimo da prestanu da se povlače pred svakodnevnim nasrtajima na Bosnu i Hercegovinu i Dejtonski mirovni sporazum koje dolaze od Milorada Dodika i drugih zvaničnika entiteta Republika Srpska", navode.
Potpuno prešućene Dodikove izjave
Smatraju kako su "pasivnost" prozvanih institucija, ali i "izostanak pravovremene reakcije i konkretnih poteza, a počesto i kukavički odnos spram kontinuiranog podrivanja institucija BiH i tek poslovična 'zabrinutost', ohrabrili politiku aparthejda prema nesrbima u entitetu Republika Srpska i destruktivnu politiku prema samoj državi BiH".
"Indikativno je da se ovako oštro reaguje na inicijativu SDA, koja poziva na poštivanje Ustava, zakona i odluka Ustavnog suda BiH, a da se potpuno prešuti i ne poduzme ništa na izjavu Milorada Dodika datu istog dana da je 'Republika Srpska spremna za otcjepljenje'", navode iz SDA.
Neprihvatljivim ocjenjuju da se kritike upućuju SDA, te tvrde da se ta stranka "kroz svoje djelovanje bori za jačanje BiH i uklanjanje diskriminacije u svakom dijelu BiH". Isto tako neprihvatljivo im je da se "ne reaguje na one koji tu diskriminaciju svakodnevno provode u djelo i koji direktno nasrću na BiH i njene institucije".