Posljednjih godina sve više korisnika u Bosni i Hercegovini susreće se s problemima prilikom online kupovine, prvenstveno zbog pojave lažnih trgovina i aplikacija.
Međutim, uz nekoliko korisnih savjeta, online kupovina može ostati sigurna i bezbrižna. Asocijacija za internet trgovinu „eComm“ savjetuje građane da budu oprezni i pažljivi prilikom obavljanja kupovina na internetu.
Prema riječima Elvisa Pivića, člana Upravnog odbora „eComm“, ključna je provjera autentičnosti web trgovine. “Jedan od najsigurnijih znakova da se radi o pouzdanoj trgovini jeste eComm Trust mark, oznaka koja garantuje sigurnost kupovine. No, ukoliko taj znak nije prisutan, kupci bi trebali provjeriti nekoliko stvari – od upoređivanja adresa i brojeva telefona, do pregledavanja web stranica kompanija,” objašnjava Pivić.
Osim provjere domaćih web trgovina, Pivić napominje da su najveće opasnosti često povezane s inostranim trgovinama i aplikacijama. Ove platforme često koriste lažne recenzije i nerealno niske cijene kako bi privukle kupce. “Jedan od znakova prevara su recenzije koje su vrlo slične ili identične, uz često loše prevedene opise proizvoda,” ističe Pivić.
Također, važan indikator lažnih aplikacija su nepostojeće adrese za povrat proizvoda i nerealno kratki rokovi za “akcijsku prodaju”, kojima se kupce pokušava natjerati na brzopletu odluku. Prije svake kupovine, savjetuje Pivić, potrebno je dobro istražiti trgovinu, a preporuka je i koristiti one koje su već poznate i imaju pozitivne recenzije.
Asocijacija za internet trgovinu „eComm“ aktivno radi na unapređenju online tržišta u BiH i saradnji s vladinim institucijama na kreiranju zakonskih okvira za sigurnije digitalno trgovanje. Online kupovina nudi brojne prednosti, ali zahtijeva oprez kako bi ostala sigurna i pouzdana.