S obzirom na to da se radi o pacijentima s područja sela Kijevo, Čaplje i Tomina, utvrđeno je da je uzrok njihovih zdravstvenih problema zagađena voda, koju su konzumirali s lokalnog vodovoda Kešnica.
"Zbog povećanog broja oboljelih od gastroenterokolitisa iz ovih mjesta, Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja uzorkovala je vodu s tog lokalnog vodovoda i proslijedila uzorke Zavodu za javno zdravstvo USK na mikrobiološku i hemijsku analizu", kazala je Sanda Čekić, direktorica Doma zdravlja u Sanskom Mostu, pišu Nezavisne.
Prema njenim riječima, dobijeni nalazi uzoraka sirove vode nisu zadovoljili uslove propisane pravilnikom zbog izoliranih indikatora svježe fekalne kontaminacije i visokog epidemiološkog rizika.
Dodala je da je mikrobiološkom analizom izolirano prisustvo ešerihije i enterokoka i povećan je broj ukupnih koliformnih bakterija.
"Ovom prilikom preporučuje se da se za piće i pripremu hrane koristi isključivo flaširana voda sve dok se ne uvede kontinuirano hlorisanje vode za piće s lokalnog vodovoda Kešnica te uradi kontrolna analiza vode za piće", istakla je Čekićeva.
Pretpostavlja se da je usljed nedavnih obilnih kišnih padavina došlo do miješanja vode s pomenutog izvorišta s fekalnim vodama, što je dovelo do onečišćenja izvora.
Iz preduzeća "Vodovod i kanalizacija" su rekli da lokalni vodovod Kešnica nije u njihovoj nadležnosti i da njim gazduju mjesne zajednice Kijevo, Čaplje i Tomina.