Šanse za izbore u Mostaru ravne nuli

Iako su deklarativno svi za to da se sprovede presuda Evropskog suda za ljudska prava kada je riječ o izborima u Mostaru, gotovo je sigurno da od toga neće biti ništa i da političari u BiH neće uspjeti izmijeniti Izborni zakon BiH.

Iako su deklarativno svi za to da se sprovede presuda Evropskog suda za ljudska prava kada je riječ o izborima u Mostaru, gotovo je sigurno da od toga neće biti ništa i da političari u BiH neće uspjeti izmijeniti Izborni zakon BiH.

 

Problem bi mogao nastati jer HDZ BiH pitanje izbora u Mostaru ne posmatra odvojeno od rješavanja pitanja predstavljanja u okviru Predsjedništva BiH i Doma naroda Federacije BiH. Iz ove stranke su u petak pozdravili zajedničku izjavu EU, Ambasade SAD, OHR-a i OESC-a, koji su pozvali parlament BiH da sprovede presudu Evropskog suda za ljudska prava nezavisno od drugih pitanja, ali istovremeno naglasili da su te izmjene Izbornog zakona za lokalne izbore u Mostaru dio šireg dogovora.

"Sprovođenja izmjena i dopuna omogućiće funkcionalnu vlast, uspostavu legitimnog predstavljanja na svim nivoima vlasti i uklanjanje diskriminatorskih zakonskih odrednica koje narušavaju samostalnu izbornu volju konstitutivnih naroda", saopštili su iz HDZ-a.

Iz saopštenja HDZ-a se u suštini može zaključiti da oni neće pristati na parcijalna rješenja, već da će insistirati da se izmjenama Izbornog zakona reguliše izbor članova Predsjedništva BiH, ali i implementira ranija odluka Ustavnog suda BiH o izboru izaslanika u Dom naroda Federacije BiH kao i ona koja se odnosi na izbore u gradu Mostaru.

"Nisam optimista, ali volio bih da me demantuju. Cijela BiH tone u 'mostarizaciju' u cjelini gdje grad Mostar neće biti izuzetak. Pitanje Izbornog zakona može se riješiti samo ako postoji volja HDZ-a i SDA. Što se SNSD-a tiče, podržaće svaki dogovor koji podrazumijeva zastupljenost minimalno četiri predstavnika konstitutivnih naroda", rekao je za "Nezavisne" Lazar Prodanović, delegat SNSD-a u Domu naroda parlamenta BiH i član ranije Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona.

On takođe naglašava da pitanje izbora u Mostaru treba odvojiti i raditi na izmjeni Izbornog zakona van bilo čega drugoga, kako bi se osiguralo da u 2020. godini budu održani izbori u Mostaru.

Inače, Evropski sud za ljudska prava je BiH, tačnije parlamentu BiH dao rok od šest mjeseci da izmijeni Izborni zakon BiH i omogući održavanje izbora u Mostaru, istovremeno ostavljajući prostor da Ustavni sud BiH u slučaju da se ne postigne dogovor donese pravila koja će omogućiti održavanje izbora u gradu na Naretvi.

U saopštenju za javnost iz HDZ-a navedeno je i to da Parlamentarna skupština BiH kroz svoje nadležnosti treba da sprovede izmjenu Izbornog zakona BiH kako Ustavni sud BiH ne bi preuzeo zakonodavnu ulogu.

Za razliku od HDZ-a i SNSD-a, koji smatraju da se treba raditi na Izbornom zakonu BiH, u SDA kažu da je presudu Evropskog suda za ljudska prava moguće riješiti usvajanjem federalnog zakona o gradu Mostaru kojim bi se u skladu sa Ustavom Federacije Mostar uredio kao administrativno gradsko pdoručje s više jedinica lokalne samouprave uz obaveznu rotaciju na čelnim funkcijama u gradu.

Stručnjaci s kojima smo razgovarali kažu da iskustvo kaže da će vrlo teško doći do dogovora jer se o izmjeni Izbornog zakona BiH intenzivno priča duže od deset godina te da ništa nije pomjereno s mrtve tačke.

Takođe naglašavaju da izbora u Mostaru nema već 12 godina i da su svi pokušaji dogovora o tome u posljednjim godinama propali.

"Zbog neodgovornosti domaćih političara moguće je da i ova presuda Evropskog suda za ljudska prava doživi sudbinu ostalih presuda koje nisu sprovedene od 'Sejdić i Finci' preko 'Zornića' itd.", rekao je Vehid Šehić, analitičar i nekadašnji predsjednik Centralne izborne komisije BiH.

On kaže da Ustavni sud BiH u ovom slučaju može donijeti pravila, ali da je i to pitanje da li će ili neće reagovati na taj način.

Podsjećanja radi, po tužbi Irme Baralije iz Mostara, Evropski sud za ljudska prava zaključio je da parlament BiH nije sproveo presudu Ustavnog suda BiH koja se odnosi na izbore za grad Mostar, te naredio parlamentu BiH da to uradi u roku od šest mjeseci.