Samo iz jednog bh. zatvora do danas niko nije pobjegao

zatvor

 

Zidine, bodljikave žice, lisice, ćelije, rešetke, samice… Život u zatvoru. Takav da bi zatvorenici pobjegli. I bježali su. Ne često, ali jesu. Dizali su policiju na noge.


Prekid kazne

– Prije izgradnje Državnog zatvora u Vojkovićima, koji je počeo s radom krajem 2020. godine, osobe kojima je presudu izrekao Sud BiH izdržavale su kaznu zatvora u entitetskim zatvorima. Na državnom nivou, kao bjegunci se vode dvije osobe kojima je presudu izrekao Sud BiH. U KPZ-u Banja Luka muškarac se nije se vratio po isteku odobrene pogodnosti van ustanove 2007. godine. Do dana bjekstva izdržao je nešto više od četiri godine, a preostali dio kazne iznosi više od četiri godine, rekli su za naš list u Ministarstvu pravde BiH.

Navode da je ženi osuđenoj na kaznu zatvora veću od tri godine odobren prekid kazne od polovine januara do polovine maja, međutim, ona se nakon isteka tog perioda nije vratila u KPZ Tuzla i vodi se kao bjegunac.

U Ministarstvu napominju da, od decembra 2020. godine, kada je Zavod u Vojkovićima primio prve zatvorenike, do danas nije zabilježeno niti jedno bjekstvo iz ovog objekta.

Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je desetogodišnju zatvorsku kaznu Amelu Sejfoviću zbog organiziranja kriminalne grupe koja mu je omogućila bijeg iz KPZ-a, ali je kazna poništena

Krajem 2023. godine Kinez je pobjegao iz Okružnog zatvora u Trebinju. Skočio je sa 12 metara visine. Iz zeničkog zatvora pobjegao je dvostruki ubica Aleksa Mican. Adnan Šerak je otišao cijepati drva, pa se nije vratio u zatvor. Iz bihaćkog zatvora pobjegao je Aladin Ferhatović. Odbjeglog robijaša su psi nanjušili u potoku. Vjerovatno u historiji sarajevskog zatvora nije zapisano da robijaš prilikom bijega ima pištolj. Nije, dok Amel Sejfović nije odlučio pobjeći.

Dakle, bilo je zatvorenika koji su okusili slobodu. Najlakše im je da se na vrate kada izađu, recimo, na vikend-dopust. Bijeg “preko ograde” još jedan je način da se dokopaju slobode. Potrage su trajale mjesecima. Oni manje sretni su pronađeni za koji dan. Čak i za koji sat su odbjegli vraćani među zatvorske zidine. Vrijedilo je pokušati, jer ako bijeg i ne uspije, kazna je kao kad se djetetu zaprijeti prstom?! Bijeg iz zatvora nije krivično djelo, već disciplinski prekršaj.

– Na nivou Federacije BiH, bijeg iz zatvora je krivično djelo, ali uz uslov da je upotrijebljena sila ili prijetnja prilikom bijega. U vezi s tim, krivično djelo je i omogućavanje bijega osobi lišenoj slobode. Kazna zatvora je predviđena u trajanju od tri mjeseca do pet godina, a za omogućavanje bijega u okviru grupe ljudi do osam godina zatvora, pojašnjava advokatica Nina Kisić za Oslobođenje.

Zatvorenici mogu privremeno boraviti na slobodi, koristeći vanzavodske pogodnosti. Zatvorenik može izaći ako je bolestan ili kako bi za porodicu završio sezonske poslove. Izaći može i za praznike ili dobiti koji dan dopusta kao nagradu za dobro vladanje. Dakle, osuđenici primjerenog ponašanja povremeno mogu na slobodu kako bi im izdržavanje kazne lakše palo. Međutim, ima osuđenika koji u tome vide priliku za novo krivično djelo ili bijeg. Advokat Almin Dautbegović smatra da su pogodnosti opravdane i da se ponašanje osuđenika ne može u potpunosti predvidjeti. Niko ne može garantovati da će se zatvorenik privremeno pušten na slobodu u zatvor zaista i vratiti.
 

Bolje upravljanje

– Kad se kaže bjekstvo iz zatvora, više se misli na filmske priče kada zatvorenici nešto organizuju, pa pobjegnu iz dobro čuvanih zatvora. Takvih bjekstava u BiH skoro da ni nema. Obično se desi da se oni koji koriste pogodnosti, oni koji dobiju vikende, te izlaske iz zatvora s obavezom da se vrate u određeno vrijeme, ne vrate. Prije nego što se zatvorenik, recimo, pusti na vikend, on prolazi kroz brojne procedure, procjenjuje se i da li je moguće da će se sukobiti s nekim vani, ima li neprijatelje koji ga čekaju, da li će on nekoga tražiti…, pojašnjava advokat i dodaje da se rade razne vrste procjena, pa i one o budućem ponašanju.

– Međutim, nikada to nije sasvim sigurno, uvijek se može deseti eksces. Ipak mi, pravnici, mislimo da ne treba ukinuti zatvorske pogodnosti, jer nemoguće je upravljati zatvorom ako zatvorenik nema stimulans, nadu da će izaći na koji dan ako se bude dobro ponašao ili da će dobiti neke druge pogodnosti. To su alati kojima se osigurava bolje upravljanje zatvorom, smatra Dautbegović.