Ovo je saopćio državni sekretar Mike Pompeo, nakon što se administracija predsjednika Donalda Trumpa suočila s pritiskom Kongresa zbog njenog odgovora na ubistvo u saudijskom konzulatu u Istanbulu prošlog oktobra, što je izazvalo međunarodnu osudu stanjem ljudskih prava u kraljevstvu.
Zabrana se uvodi na osnovu zakona koji predviđa da "u slučajevima kada državni sekretar ima vjerodostojne informacije da su zvaničnici stranih vlada uključeni u značajnu korupciju ili kršenje ljudskih prava ti pojedinci i članovi njihove uže porodice ne mogu ući u SAD".
State Department je ranije ukinuo vize za više od 20 saudijskih zvaničnika i zamrznuo imovinu njih 17.
Suđenje u Saudijskoj Arabiji
Kritičar saudijskog režima Jamal Khashoggi je ubijen, a njegovo tijelo raskomadano 2. oktobra u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Ubistvo je izvršio tim od 15 agenata poslanih iz Rijada, prenosi Al Jazeera.
Njegovo tijelo nikada nije pronađeno.
Među onima kojima je zabranjen ulazak je Saud al-Qahtani, bivši bliski savjetnik princa prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, i Maher Mutreb, navodni vođa 15-članog tima.
Nakon što je nekoliko puta negirala ubistvo Khashoggija, Saudijska Arabija je rekla da su operaciju izveli "odmetnuti elementi".
Ranije ove godine u zemlji je počelo suđenje za 11 osumnjičenih.
Međutim, većina toga ostaje nerazriješena, uključujući ulogu Bin Salmana.
Trump brani Bin Salmana
Nakon za javnost zatvorenog ispitivanja zvaničnika Centralne obavještajne službe - CIA, američki Senat je usvojio rezoluciju u kojoj navodi da je princ prijestolonasljednik "odgovoran" za ubistvo.
Trump je odbio da prekine veze s Bin Salmanom.
"On je lider Saudijske Arabije. Bili smo veoma dobri saveznici", rekao je Trump u intervjuu u decembru.
Washington Post je objavio ranije ovog mjeseca da je Saudijska Arabija dala djeci Jamala Khashoggija "kuće od milion dolara" i "mjesečnu isplatu od pet cifara", kao kompenzaciju za ubistvo njihovog oca.