Ovu odluku, za koju kritičari kažu da bi mogla uzrokovati i suprotne reakcije neprijateljskih zemalja, najavit će State Department najranije u ponedjeljak, naglasili su dužnosnici. Glasina o ovom potezu kruži već godinama.
Pentagon nije imao komentara te je upite usmjerio prema State Departmentu, koji uz Bijelu Kuću također nije imao komentara.
Iransko izaslanstvo pri Ujedinjenim narodima nije imalo komentara.
Američki državni tajnik Mike Pompeo, inače veliki protivnik Irana, zagovarao je tu promjenu u američkoj vanjskoj politici kao dio snažnog stava prema Teheranu, piše Hina.
Propast nuklearnog sporazuma
Najava dolazi nedugo prije prve godišnjice otkako se predsjednik Donald Trump povukao iz nuklearnog sporazuma s Teheranom iz 2015. te je ponovno nametnuo sankcije koje su paralizirale iransku ekonomiju.
Sjedinjene Države već su prethodno na crnu listu stavile brojne ljude i organizacije povezane s Revolucionarnom gardom, ali ne i samu gardu.
Iran je upozorio na snažan odgovor ako bi SAD provele takvu odluku.
Osnovana nakon Islamske revolucije iz 1979. godine, garda je za cilj imala zaštitu šijitskog vladajućeg sustava te je najmoćnija sigurnosna organizacija u Iranu.
Kontroliraju velike dijelove iranske ekonomije i imaju velik utjecaj na politički sustav.
Garda je zadužena za iranski balistički i program nuklearnih projektila. Teheran je upozorio kako posjeduje projektile s dometom do 2.000 kilometara, što je prijetnja Izraelu i američkim vojnim bazama u regiji.
Garda otprilike ima 125.000 vojnika u vojsci, mornarici i zrakoplovstvu te direktno odgovara vrhovnom vođi ajatolahu Ali Khameneiju.