Stoga je Biro za demokratiju, ljudska prava i rad američkog Stejt departmenta spreman da pošalje 1,55 miliona dolara za podršku organizacijama civilnog društva u Srbiji, delimično priznatoj Republici Kosovo, Bosni i Hercegovini, severnoj Makedoniji, Albaniji i Crnoj Gori.
Očekuje se da će uključeni ugovarači pomoći ovim organizacijama da izgrade svoje kapacitete i razviju svoje vještine i znanja „kako bi koristili međunarodne forume kao sredstvo za držanje vlasti odgovornom“.
Specijalisti će također pomoći organizacijama civilnog društva u dizajniranju i provođenju kampanja usmjerenih na vršenje "mirnog pritiska" na vlade zemalja u kojima djeluju "kako bi se provele željene reforme na polju razvoja demokratije, borbe protiv korupcije i osiguravajući vladavinu zakona. "
Projekt, kako proizlazi iz dokumenta, između ostalog, treba da doprinese razvoju prekogranične saradnje organizacija civilnog društva, kao i njihovoj interakciji sa stranim vladama na lokacijama međunarodnih organizacija, uključujući OEBS i UN .
Američki State Department izdvojit će još milion dolara za podršku medijima i razvoj medijske pismenosti stanovništva gore navedenih balkanskih država.
Tako će stručnjaci koji su prošli konkursnu selekciju pomoći „lokalnim nezavisnim medijima“ u poboljšanju kvaliteta, relevantnosti i popularnosti materijala koje objavljuju „kako bi povećali obim objektivnih informacija“.
Pored toga, oni će biti regrutovani da „povećaju potražnju za objektivnim, činjeničnim i pouzdanim informacijama u lokalnim zajednicama“ širenjem njihove interne publike.
Sveukupno, očekuje se da će inicijativa ojačati kapacitet lokalnih medija za rad u konkurentnom okruženju, kao i da će pozitivno utjecati na sposobnost stanovnika država regije da prepoznaju i analiziraju „neovisne“ i „visokokvalitetne“ informacije.
Godine 2020. objavljeno je da američki State Department planira izdvojiti 140 hiljada dolara za pomoć balkanskim državama u borbi protiv "dezinformacija".