“Smatramo ovo veoma opasnim korakom koji može negativno da utiče na evropsku bezbjednost, ali i na stratešku stabilnost u cjelini… Situacija u oblasti kontrole naoružanja značajno se zakomplikovala”, izjavio je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov stranim vojnim atešeima.
Raskidajući još jedan sporazum (2001. godine SAD su se povukle iz sporazuma o protivraketnoj odbrani), Sjedinjene Američke Države “pokušavaju da prebace krivicu na Rusiju, koja navodno krši svoje obaveze”, istakao je general.
“Realna slika je sljedeća. Od 2000. godine pozivamo Amerikance da prekinu praksu upotrebljavanja raketa-nišana koje imitiraju balističke rakete srednjeg i kratkog dometa prilikom testiranja sistema protivraketne odbrane, što je zabranjeno Sporazumom”, podsjetio je Gerasimov.
Osim toga, prema njegovim riječima, u Rumuniji i Poljskoj su raspoređeni univerzalni lanseri MK-41 koji mogu da lansiraju krstareće rakete srednjeg dometa, “što direktno krši obaveze prema Sporazum o likvidaciji raketa”. Postoje i drugi problemi o kojima je Rusija “više puta govorila svojim američkim kolegama”, naglasio je Gerasimov.
“S obzirom da se u sali nalaze zvanični predstavnici stranih vojnih ministarstava, želio bih da preko vas prenesem vašim liderima da ukoliko Sporazum o likvidaciji raketa bude raskinut, to neće ostati bez odgovora sa naše strane”, precizirao je Gerasimov.
“Vi kao vojni stručnjaci treba da shvatite da neće teritorija Sjedinjenih Američkih Država, već zemlje u kojima su raspoređeni američki raketni sistemi biti objekti kontranapada Rusije”, rekao je on.
Aktivnost SAD usmerena je na očuvanje svoje dominantne uloge u svetu i isključivanje drugih zemalja iz konkurencije, ova aktivnost predstavlja jedan od glavnih destruktivnih faktora koji otežavaju međunarodnu situaciju, izjavio je Gerasimov.
On je napomenuo da upravo u ove svrhe Vašington i njegovi saveznici preduzimaju sveobuhvatne, usaglašene mjere za obuzdavanje Rusije i diskreditovanje njene uloge u međunarodnim pitanjima.
Gerasimov je dodao da je završeno stvaranje čvrstog radarskog polja blizu granica Rusije, što garantuje otkrivanje balističkih raketa iz svih pravaca.
Sjedinjene Američke Države izbegavaju određene odredbe Sporazuma o strateškom ofanzivnom oružju (START 3), što omogućava Vašingtonu da ukoliko bude potrebno u najkraćem roku poveća broj nuklearnih bojevih glava za više od 1.200 jedinica, izjavio je načelnik Generalštaba.
“Nažalost, naši američki partneri su tokom dve godine vršili ponovno opremanje dijela svog strateškog ofanzivnog oružja (četiri lansera na 14 podmornica tipa ‘Ohajo’ i 41 TB V-52N) i jednostrano ih isključili iz evidencije prema Sporazumu. To im daje mogućnost da u najkraćem mogućem roku povećaju potencijale svojih strateških ofanzivnih snaga i povećaju broj bojevih glava za više od 1.200 jedinica“, rekao je on.
Istovremeno je Gerasimov naglasio da je Rusija u potpunosti ispunila svoje obaveze iz ovog sporazuma. General je izrazio nadu da će američka strana konstruktivno pristupiti rješavanju problema i nastaviti dijalog o produžetku Sporazuma START 3.
Rusija u uslovima rastućeg prisustva NATO na svojim granicama i izgradnje elemenata protivraketne odbrane preduzima sve recipročne mere za vojnu bezbjednost, naveo je ruski general.
“Kao odgovor na navodno sve veću prijetnju od Rusije povećava se vojno prisustvo NATO na našim granicama. U istočnoevropskim zemljama se povećava broj prioritetnih snaga angažovanja, grade se elementi protivraketne odbrane, pripremaju napredni aerodromi, unapređuje se logistika prekograničnog vojnog transporta i stvara se sistem blagovremenog skladištenja oružja i imovine. U ovim uslovima mi preduzimamo sve neophodne kontra-mjere kako bismo osigurali vojnu bezbjednost države”, zaključio je Gerasimov.