Ruski fond RDIF, odgovoran za prodaju cjepiva u inozemstvu, proteklih je tjedana u sporu s Europskom medicinskom agencijom (EMA) oko toga je li poslao zahtjev za odobrenjem ruskog cjepiva ili ne. Potvrda zahtjeva objavljena je na službenom Twitter profilu cjepiva Sputnik V, no fotografija pokazuje da je poslan Mreži nacionalnih agencija za lijekove (HMA).
Glasnogovornik EMA-e objavio je da HMA nije dio procesa prijave za odobrenje cjepiva protiv koronavirusa.
"Podnositelji zahtjeva ne trebaju poslati nikakve informacije HMA-i", rekao je glasnogovornik.
Sputnik je odobren u 29 država
RDIF još nije komentirao zašto je zahtjev poslao HMA-i, no iz fonda je objavljeno kako se proces nastavlja.
"Imenovan je izvjestitelj i vrlo brzo očekujemo objavu početka provjere", kazao je glasnogovornik fonda.
Ova potencijalna pogreška RDIF-a pokazuje kako se mnoge države i proizvođači cjepiva i dalje ne snalaze u zamršenom procesu odobravanja cjepiva.
Za većinu članica EU odobrenje EMA-e je nužno. Ruski Sputnik V odobren je u 29 država, od kojih je jedna u EU, Mađarska.
EU je u siječnju odbacio da je primio zahtjev za odobrenjem Sputnika V, no potvrdio da se razmjenjuju znanstveni podaci. Slično priopćenje objavljeno je 10. februara.
"EMA do danas nije primila zahtjev, usprkos izvješćima koja govore suprotno", priopćeno je tada iz agencije.
RDIF je u odgovoru na to priopćenje objavio fotografiju papirologije za zahtjev poslan 29. januara portalu koji vodi HMA.
Provjera cjepiva kreće kroz nekoliko sedmica?
"U odgovoru na priopćenje EMA-e da ne mogu pronaći zahtjev za odobrenjem Sputnika V, prilažemo potvrdu te prijave", napisao je fond uz fotografiju.
Čelnik EMA-inog tima za procjenu cjepiva Marco Cavaleri prošle sedmice je rekao da bi provjera Sputnika V mogla početi u roku od nekoliko sedmica ako se pokaže da je proces proizvodnje cjepiva ispravan. Agencija je u stalnom kontaktu s proizvođačima Sputnika V, dodao je Cavaleri.