U srijedu će RK Krivaja igrati protiv RK Bosna u prvom kolu doigravanja za ulazak u Premijer Ligu BiH, protivno odredbi komesara takmičenja, koji je prije više mjeseci odlučio da se sezona okonča tadašnjim trenutnim stanjem na tabeli.
"UO RSBiH ima svoj statut i tačno se znaju nadležnosti kod vanrednih situacija kao što je ova u BiH i u svijetu. I u članu 69 statuta jedino je upravni odbor taj koji će donijeti odluku o načinu završetka Premijer Lige muške i Premijer Lige ženske", ističe Mensur Sinanović, predsjednik RK Krivaja.
Iako opravdanje za igranje mini lige postoji u statutu RS BiH, nejasno je kakvo opravdanje postoji kada je u pitanju moralna odgovornost u doba kada u našoj zemlji prosječno blizu 200 dnevno ljudi obolijeva od korona virusa. U nekim klubovima plaše se izaći na teren.
"Ja sam, u ovim uslovima koji jesu sada, stvarno protiv toga, iz prostog razloga što nam je zdravlje naših igrača, njihovih porodica, svih aktera koji bi bili na tim utakmicama, jako ugroženo obzirom na ovu situaciju", poručuje Zuhdija Korkarić, trener RK Bosna.
Mensur Sinanović glasao je protiv odigravanja mini lige, ali je sa nekolicinom članova Upravnog Odbora preglasan, što znači da se takmičenje morati igrati. To, međutim ne rješava pitanje sigurnosti igrača, trenera, sudija, delegata i svih ostalih koji će se skupljati na rukometnim utakmicama.
"Mi ćemo pokušati uz pomoć komesarovih mini propozicija, i usklađivanjem na svakom kantonu u momentu odigravanja tih utakmica, da ispoštujemo mjere", kaže Sinanović.
Ali to je lakše reći nego uraditi. Rukomet je sport sa mnogo kontakta, u kojem je nemoguće držati distancu.
"Vi znate kakav je rukomet, da se igra sa jednom loptom, da se koristi ljepilo koje kupi prašinu, igrači su non stop u kontaktu i vjerujte da dolazimo u situaciju da sami rizik radimo odigravanjem baraža", podsjeća Zafir Kajević, predsjednik RK Goražde.
Neki klubovi su kontaktirali člana kriznog štaba Federacije BiH Gorana Čerkeza kako bi ukazali na probleme koje predstavlja igranje rukometnih utakmica u složenoj epidemiološkoj situaciji, ali kažu odgovor na svoje upite nikada nisu dobili. U ovakvoj situaciji, prisiljeni su kažu da se igraju sa vlastitim životima.
"Niko ne želi da snosi odgovornost. Naši igrači su osigurani što se tiče povreda, prije početka sezone, ali naši igrači ovdje rizikuju i mi dolazimo u situaciju da nas neko optuži, bilo roditelji, bilo njihove porodice u slučaju nekih problema", navodi Kajević.
"Ne dao Bog da se ikome bilo šta desi, tražit ćemo odgovorna lica koja su bila zadužena za ovakve stvari, da moramo igrati, da smo prisiljeni da igramo, a da se nije razmišljalo o zdravlju igrača i svih ostalih učesnika", dodaje Korkarić.
U regionu su stvari rješavane na drugačiji način. Hrvatski rukometni savez je u potpunosti poništio sezonu, a u većini evropskih zemalja lige su proširene. To, u BiH, očito, nije dovoljno dobro rješenje. Rukomet će se, kako sada stvari stoje, igrati.
Pogledajte VIDEO PRILOG