Obraćajući se prisutnima na komemoraciji, predsjednik Paul Kagame kazao je da je nemoguće u potpunosti razumjeti usamljenost i bijes preživjelih, 'ali ih iznova molimo da žrtvuju neophodno kako bi dali novi život našoj naciji. Emocije moramo zatvoriti u kutiju.'
Pokolj koji je trajao tri mjeseca, počeo je 6. aprila 1994., nakon što su tadašnji predsjednik Ruande Juvenal Habyarimana i predsjednik Burundija Cyprien Ntaryamira, obojica pripadnici Hutua, izgubili život nakon što je oboren avion u kojem su letjeli iznad Kigalija.
Odgovorni za pad aviona nikada nisu identificirani.
U masovnim ubijanjima koja su uslijedila odmah nakon pada aviona, a koja su počinili Hutu ekstremisti, život je izgubilo 800.000 Tutsija i umjerenih Hutua.
'1994. nije bilo nade, samo tama', kazao je Kagame u svom obraćanju u memorijalnom centru gdje je zakopano oko 250.000 žrtava.
'Danas, svjetlost izvire iz ovog mjesta. Kako to? Ruanda je ponovo postala porodica', naglasio je 61-godišnji predsjednik Ruande Paul Kagame koji je 1994. predvodio pobunjeničke snage koje su zaustavile pokolj.
Međunarodni krivični sud (ICC) je nastao iz tribunala upravo da bi istraživao i sudio odgovornima za zlodjela počinjena u Ruandi i balkanskim ratovima devedesetih godina, piše Reuters.
U poslijepodnevnim satima, zvaničnici su se pridružili povorci u maršu sjećanja od parlamenta do Amahoro državnog stadiona gdje je UN u vrijeme genocida pokušavao zaštititi Tutsije.
Komemoraciji je prisustvovalo oko deset državnika, uključujući predsjednika Evropske komisije Jean-Claude Junckera,javila je Patria.