Reuters: Ukrajina i Moldavija ulaze u čekaonicu EU, Gruziji ‘perskepektiva’, a Balkanu ‘puna podrška’

samit

Evropski čelnici formalno će prihvatiti Ukrajinu kao kandidata za pridruživanje EU, što je hrabar geopolitički potez pokrenut ruskom invazijom na Ukrajinu, ali i podsjetnik da će bloku od 27 zemalja biti potrebna velika rekonstrukcija jer želi da se ponovo proširi, piše Reuters.

Ova svjetska agencija imala u uvid dokumente koji su bili na samitu evropskih ministara.

Kako navode, iako bi Ukrajini i susjednoj Moldaviji moglo biti potrebno više od jedne decenije da se kvalifikuju za članstvo, odluka dvodnevnog samita EU bit će simboličan korak koji signalizira namjeru bloka da seže duboko u bivši Sovjetski Savez.

Ovaj potez će pokrenuti najambicioznije širenje EU od prijema istočnoevropskih država nakon Hladnog rata.

Iza trijumfalne retorike, međutim, krije se zabrinutost unutar EU oko toga kako blok može ostati koherentan dok nastavlja da se širi.

Pozivajući se dalje na dokumentaciju koju su imali u vodi, Reuters navodi da dok se očekuje da će Ukrajina i Moldavija biti dočekane u čekaonici EU, Gruziji će biti data “evropska perspektiva”, ali joj je rečeno da mora ispuniti uslove prije nego što dobije status kandidata.

“Uzdržanost u pogledu proširenja EU usporila je napredak ka članstvu grupe balkanskih zemalja – Albanije, Bosne, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije – čiji su se lideri ujutru sastali sa kolegama iz EU u Briselu”, navodi Reuters u podnaslovu ‘Balkanska frustracija’.

Albanski premijer Edi Rama rekao je kada je stigao na sastanak sa čelnicima EU uoči samita bloka: “Dobro došli u Ukrajinu, dobra je stvar dati status kandidata, ali nadam se da ukrajinski narod neće imati mnogo iluzija o tome.”

Nacrt saopštenja sa samita pokazao je da će lideri EU ponovo dati “punu i nedvosmislenu posvećenost perspektivi članstva zapadnog Balkana u EU”.

“Ali ubrzani put Ukrajine ka formalnom statusu kandidata samo je povećao njihov osjećaj da su po strani, što nosi rizik za EU da Rusija i Kina prošire svoj utjecaj na region Balkana”, ističe Reuters.

“Što više EU ne da jedinstven i jasan znak zapadnom Balkanu, to će drugi zloćudni faktori više koristiti taj prostor i taj vakuum”, rekla je predsjednica Kosova Vjosa Osmani.