Naučno istraživanje je objavljeno u srijedu u naučnom časopisu "Science Advances". Studija predviđa veliki broj smrtnih slučajeva jer bi u slučaju takvog sukoba globalne temperature mogle pasti na nivoe uporedive s posljednjim ledenim dobom.
"Takav rat ne bi ugrozio samo lokacije na kojima bi bile bačene bombe, već cijeli svijet", kaže koautor studije i profesor nauka o životnoj sredini na Univerzitetu Rudžers Alan Robok.
Svako detonirano nuklearno oružje moglo bi zbrisati čak 700.000 života, utvrdila je kompjuterska simulacija studije, dok bi eksplozije mogle poslati toliko čađi i krhotina u atmosferu da bi to izazvalo nuklearnu zimu, što bi dovelo do naglog pada temperatura, uništenja usjeva i na kraju masovne gladi.
"Ovo je rat koji bi bio bez presedana u čovječanstvu", rekao je glavni autor studije Brajan Ton, koji je pomogao da se skuje pojam "nuklearna zima" radeći s timom istraživača osamdesetih.
Indija i Pakistan trenutno imaju oko 300 komada nuklearnog oružja, a studija kaže da bi taj broj do 2025. mogao da dođe do 500.
Te bi godine, prema kompjuterskim simulacijama, mogao da izbije ovaj hipotetički rat - prenosi NN.
"Nadamo se da će se Pakistan i Indija obratiti pažnju na podatke iz ove studije", rekao je Ton.