Prvo ponudite empatiju
"Malo dodatne pažnje od mame ili tate može ublažiti težinu problema s prijateljstvima. Odražavanjem djetetovih misli i osjećaja pomažete mu da se osjeća shvaćeno i podržano", pojašnjava Kennedy-Moore. Možete ih potaknuti da razgovaraju o svojim osjećajima, ponuditi im zagrljaj ili zajedničku
Nemojte pretjerano reagirati
Prvi instinkt mnogih roditelja je obraniti svoje dijete, ali to zapravo nije nešto što bi roditelji trebali učiniti, smatra psihologinja. Djeca brzo mijenjaju osjećaje, pa dijete koje danas "mrzi", sutra može biti najbolji prijatelj.
Objašnjava: "Možda ćete poželjeti reagirati poput zaštitničkog anđela i kontaktirati roditelje drugog djeteta ili izravno razgovarati s tim djetetom. Nemojte. Osim ako vaše dijete nije u opasnosti ili je riječ o ozbiljnom zlostavljanju, obično je bolje dati djeci priliku da sama riješe nesporazume."
Pokažite im da razumijete njihove emocije
Razvoj prijateljstava kod djece često ovisi o njihovoj sposobnosti razumijevanja perspektive drugih.
"Nakon što ste potvrdili osjećaje djeteta, pokušajte mu pomoći da zamisli kako se drugo dijete osjeća postavljanjem pitanja poput: 'Zašto misliš da je to napravio?' ili 'Kako misliš da se ona osjećala?' Razmišljanje o tuđim osjećajima može smanjiti ljutnju vašeg djeteta i potaknuti suosjećajnije reakcije", dodaje psihologinja.
Prikupite više informacija kako biste bolje shvatiti situaciju
Priča koju dijete podijeli s roditeljima možda nije potpuna jer djeci nije lako prepoznati vlastitu ulogu u društvenim problemima. Ako se problemi nastavljaju, razgovor s učiteljem ili promatranje interakcija na igralištu ili tijekom zajedničkih aktivnosti može pružiti korisne uvide, prenosi Psychology Today.
Podučite dijete kako da se ponaša
Roditelji mogu pomoći djeci prema boljim odnosima s vršnjacima. Pazite da ga ne ispravljate pred drugom djecom. Sačuvajte savjete za privatne trenutke. Kada nisu s prijateljima, možete pokušati s igranjem uloga, vježbati prijateljski pozdrav ili mirnu reakciju na zadirkivanje. Također, pomozite djetetu osmisliti strategije za smirivanje u frustrirajućim situacijama, poput gubljenja u igri.
Obratite pažnju na "stop signale"
Pomozite djetetu da prepozna i reagira na takozvane "stop signale". Ako mu druga djeca govore stvari poput "Prestani!", važno je brzo stati. U suprotnom, dijete šalje poruku: "Nije me briga za tvoje osjećaje", prenosi Psychology Today.
"Djeci je ponekad teško stati. Plan poput preklapanja ruku ili koraka unatrag može im olakšati prestanak neželjenog ponašanja", pojašnjava.
Pronađite pravu grupu za vaše dijete
Djeca sklapaju prijateljstva radeći zabavne stvari zajedno. Kennedy-Moore savjetuje da roditelji razmisle o aktivnostima koje dijete voli i koje bi moglo raditi s drugima. "Pridruživanje klubu ili aktivnosti nakon škole može biti odličan način za pronalazak istomišljenika."
S djecom vježbajte pokazivanje otvorenosti za prijateljstvo
Pitajte dijete: "Kako možeš pokazati da ti je stalo do nekoga?" Prijateljski pozdrav, iskren kompliment ili mali čin ljubaznosti, poput dijeljenja, jednostavni su načini za signaliziranje prijateljskih namjera, dodaje ona za portal.
Stvorite prilike za rast prijateljstva
Jednokratni susreti ili igre jedan na jedan mogu pomoći u produbljivanju površnih poznanstava. "Ako je vaše dijete suzdržano, objasnite mu da zajednički trenutak zabave može biti dovoljno dobar razlog za poziv. Kad drugo dijete dođe, neka vaše dijete ponudi izbor između dvije aktivnosti kako bi se izbjegla nelagoda", pojašnjava psihologinja.
Usredotočite se na ljubaznost umjesto na impresivnost
"Djeca ponekad misle da moraju impresionirati druge kako bi stekla prijatelje, ali to može dovesti do neželjenih rezultata. Umjesto toga, potaknite dijete da se zanima za druge, postavlja pitanja poput 'što' ili 'kako' i pamti odgovore", tvrdi ona.
Na vlastitom primjeru im pokažite važnost prijateljstva
"Pokažite djetetu koliko je prijateljstvo važno. Kad nešto lijepo napravite za prijatelja, podijelite s djetetom zašto to radite", savjetuje psihologinja. Ako ste nervozni zbog ostvarivanja kontakata, podijelite svoja osjećanja i objasnite da to radite unatoč strahu.
Ako je potrebno potražite stručnu pomoć
Ponekad problemi s prijateljstvom zahtijevaju stručnu pomoć. "Ako je vaše dijete izloženo prijetnjama ili uznemiravanju, obratite se školi. Ako se poteškoće nastavljaju, razmislite o savjetovanju s mentalnim stručnjakom ili uključivanju u grupu za razvijanje socijalnih vještina", zaključuje psihologinja.