"Ovaj razgovor ide dalje od površinskog rješavanja nesuglasica i fokusira se na emocionalni utjecaj sukoba. Ako se osjećaji poput povrijeđenosti, frustracije ili zbunjenosti ne riješe, mogu s vremenom narušiti povjerenje i emocionalnu bliskost", objasnio je za Psychology Today.
Dakle, postoje određene stvari koje bismo trebali učiniti nakon sukoba s partnerom ili partnericom. Evo što savjetuje Travers.
1. Procjena štete
"Često, nakon sukoba, parovi ne razgovaraju o tome kako ih je svađa emocionalno pogodila. Dakle, važno je otvoriti se i podijeliti kako vas je svađa emotivno utjecala. To omogućuje partneru da bolje razumije vašu perspektivu i stvori empatiju. Primjerice, možete reći: 'Osjećam se povrijeđeno nakon naše svađe.' i zamoliti partnera: 'Možeš li mi objasniti kako si se ti osjećao u tom trenutku?' Također, reflektirajte ono što partner dijeli, poput: 'Čini mi se da si bio frustriran zbog toga. Je li to točno?' Istraživanja pokazuju da označavanje osjećaja pomaže u njihovoj nesvjesnoj regulaciji", pojasnio je psiholog.
2. Identifikacija dubljih potreba
Sukobi često nisu samo o konkretnoj temi, već o dubljim, neispunjenim potrebama. Travers navodi: "Možda se tijekom svađe pojavila potreba za više pažnje, sigurnosti ili podrške. Na primjer, mogli biste reći: 'Ono što mi je tijekom te svađe trebalo, bila je sigurnost da smo na istoj strani.' Slično, partner može podijeliti svoje osjećaje i potrebe, što pomaže u izgradnji uzajamne podrške."
3. Planiranje budućih rješenja
Svaka je svađa prilika za jačanje odnosa planiranjem kako upravljati budućim sukobima, tvrdi psiholog.
"Nakon rasprave, korisno je postaviti pitanja poput: 'Što možemo oboje učiniti drugačije sljedeći put?' ili 'Kako se možemo bolje podržati u takvim situacijama?' Istraživanja pokazuju da ovakav pristup povećava povjerenje i pomaže partnerima da se osjećaju čuti i podržani tijekom budućih izazova", dodao je.
Razgovori nakon sukoba često se izbjegavaju zbog straha od ponovnog otvaranja starih rana ili zato što ih parovi doživljavaju kao iscrpljujuće. Međutim, preskakanje ovih razgovora ne uklanja emocije; one ostaju i mogu dovesti do udaljavanja, zamjeranja i novih sukoba.
"Ključno je pronaći pravi trenutak, smiriti emocije i osigurati da je cilj razgovora razumijevanje i povezivanje, a ne optuživanje", zaključio je Travers.