Više od mjesec dana 200 metara pruge i dalje visi u zraku, 17 kilometara oštećeno na relaciji Ostrožac-Grabovica. Roba se gomila u Luci Ploče, a alternativni prevozi skuplji i sporiji. Time je ugroženo poslovanje brojnih firmi, a nadležni ili šute ili prebacuju odgovornost.
Dvadeset i dva dana su prošla otkako je Vlada Federacije zadužila Autoceste Federacije da u saradnji sa međunarodnim finansijerima u okviru odobrenih kredita obezbijede sredstva za sanaciju 17 kilometara oštećene pruge. To je posljednje poznato i upravi Željeznica FBiH.
“Mi smo regulisani u skladu sa odllukama Vlade Federacije održavamo željezničku infrastrukturu. S obzirom da se Vlada odlučila da to preuzmu Autoceste mi čekamo sada poteze Autocesta kada dođe do onog dijela koji Željeznice trebaju uradit mi smo već spremni u svakom momentu da možemo to početi”, ističe direktor Željeznica FBiH Enis Džafić.
Dopis su, kao i mi, poslali Vladi Federacije i Autocestama, no odgovora ima li sredstava i kada se kreće sa sanacijom nema. Demantirao je Džafić navode državnog ministra saobraća i komunikacija da se uprava nije sastajala – kažu već 7. oktobra su održali prvo zasjedanje. Uprkos gubicima direktor Željeznica FBiH kaže da do povećanja cijena za putnički saobraćaj neće doći, a i da će radnici primati platu. Početni gubici smanjeni zbog alternativa. Dio robe prevozi se kamionima iz Luke Ploče, a dio su pokrile i Željeznice RS-a. Tako se koks i ugalj umjesto iz Ploča, dovoze iz Bara do Lukavca, koks iz Srednje Evrope za Šamac i Zenicu, šećer iz Luke Solin za Brčko.
“U Luci Ploče dnevno se nalazi otprilike 400 hiljada tona robe. Cestovni transport sporiji je od željezničkog zbog čega se roba dulje zadržava u luci, no najbitnije je da usprkos svim okolnostima roba dolazi do svojih kupaca”, poručuju iz Luke Ploče.
Sporije i skuplje, na što su ranije upozoravali iz Arcelor Mittala. Iz GIKILA potvrđuju da je sada opstanak firme o kojoj ovisi stotine drugih kompanija ugrožen. Tri stotine kamiona i prevoz koksa iz Luke Bar čak je utrostručio njihove troškove transporta.
“Problemi u poslovanju GIKIL-a, a na koje smo od početka upozoravali i apelirali, ovih dana akumuliraju se do mjere u kojoj je potpuno ugroženo normalno funkcionisanje kompanije u smislu dopreme neophodne osnovne sirovine i proizvodnje, podmirivanja svih tekućih i novonastalih dodatnih troškova i obaveza, do granica da je ugrožena i sama isplata plata radnicima”, kažu u GIKIL-u.
Do kraja godine izgubit će skoro deset miliona maraka. Mnogi nudili pomoć, struka prijedloge dostavila, no sve stoji.
“Da se sanacija pruge kod Komadinovog Vrela obavi nasipanjem materijala ispod nje s obzirom da bi izradom mostovske konstrukcije uzelo mnogo više vremena, a za ovo nasipanje treba nekih desetak dana. I u nasipu obavezno korsititi prefabrikovane, zbog brzine, elemente, propuste o stabillnosti obezbijediti podzidom, šipovima i gredama”, pojašnjava Sanela Klarić, predsjednica Inžinjerske komore FBiH.
Safet Neković, građevinski inženjer, nudi stručnu pomoć:
“Ja sam uputio pismo ovom direktoru Željeznica ja mislim da se stavim na raspolaganje, savjetodavno, evo bilo kakvo, evo mi kao firma imamo sve resurse od istraživačkih, laoratorijskih, projektantskih svih mogućih i možemo brzo reagirat nije bila bitna cifra, novac, bitan je bio patriotizam htio sam da pomognem”.
O sanaciji se još samo govori, a zvanično šta je do sada obezbijeđeno i učinjeno Vlada će pred Federalnim parlamentom iznijeti krajem novembra. Iako je do tad, sudeći po stavovima struke, sve već moglo biti i gotovo.
Foto: Facebook