U centru Beograda, između Predsjedništva Srbije i Skupštine Beograda, oni su raširili transparent “Ratni zločinci da zaćute da bi se progovorilo o žrtvama”.
Povod za protest je, kako su naveli, kampanja promocije ratnih zločinaca i najave novih ratova, koja je oživela time što je Ministarstvo odbrane Srbije publikovalo knjige Nebojše Pavkovića i Vladimira Lazarevića i time što Veselin Šljivančanin govori o mogućnosti novih ratova u medijima, kao i da bi iskazali protivljenje presudom koju su dobili za remećenje javnog reda zbog toga što su istakli transparent protiv govora Veselina Šljivančanina.
Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) rekla je novinarima da je osnovna poruka da ne žele da ratne zločince “heroizuju država i javne ličnosti u politici”.
“Ono što želimo jeste da Ministarstvo odbrane prekine da izigrava PR službu osuđenih ratnih zločinaca i ono što želimo i što je naš zahtjev kao građana i građanki Srbije je da se (poslaniku Skupštine Srbije ispred Srpske radikalne stranke) Vojislavu Šešelju prekine mandat, zato što je to protivzakonito”, rekla je.
Kao drugi zahtjev je istakla prestanak retorike koja poziva na rat i “koja ne doprinosi miru u regionu”.
“Ovaj put smo takođe poslali pismo predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić povodom knjiga koje je objavilo Ministarstvo odbrane koje se odnose na generala Pavkovića i generala Lazarevića i zapravo smo dobili odgovor od premijerke koja nas je pozvala na sastanak sutra, 2. novembra”, navela je Todorović.
Todorović je najavila da će predstavnici Inicijative ići sutra na sastanak gdje će iznijeti sve ove poruke i zatražiti “odgovorno postupanje Vlade i svih njenih institucija”.
“Poslaćemo još jednom jasnu poruku da su Miloševićeve metode, retorika devedesetih godina, nešto što neće dovesti mir, već znamo čemu je to dovelo. Ukoliko hoćemo mir, Srbija mora da preuzme aktivnu ulogu u izgradnji ovog mira i da bude lider u cjelokupnom ovom procesu, a ne da imamo institucije koje negdje drže stranu ratnim zločincima i koje ne doprinose niti edukaciji mladih po ovom pitanju, niti miru u regionu, jer ako smo se za to strateški opredijelili, onda moramo na tome strateški i da radimo”, dodala je.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) Milan Antonijević istakao je da je jedan od povoda protesta to što je “jedna organizacija koja je koristila slobodu izražavanja, naišla na osudu i pravosudnih organa, ali i same države”.
“Mislim da to nije dobra poruka kada govorimo o evropskim integracijama, kada govorimo o vrijednostima koje se šalju mladim ljudima”, naveo je on.
Kako je objasnio, treba poštovati sve presude i domaće i strane koje se tiču ratnih zločina.
“Takva poruka mora dolaziti i od svih državnih organa i iz Narodne skupštine gde se ne može slati poruka podrške ratnim zločinima ni iz izvršne vlasti, a na kraju krajeva ni iz pravosuđa koje je dužno da ovakve presude zaista i poštuje i da sa jedne strane gleda i kako izgleda sloboda izražavanja i koje su njene granice”, dodao je on.
On je najavio da mogućnost Ustavne žalbe, kao i mogućnost da se pojave pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Dok su predstavnici Inicijative protestno zviždali, predsjednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić je sa megafona sa druge strane pričao o srpskim žrtvama.
Među transparentima mogli su se vidjeti i “Veselin Šljivančanin, ratni zločinac”, “Nisu naši heroji”, “Uvijek pištaljka”, “Nikad više puška”, a skup je obezbjeđivala policija.