Protest zbog tragedija u Jablanici, Konjicu i Fojnici: Studenti postavili osam ključnih zahtjeva vlastima

.
Studenti poručuju: Sistem nas sistemski ubija

 

Neformalna grupa studenata “Hoće l’ ta promjena – HTP” najavila je mirni protest koji će se održati u ponedjeljak u podne ispred Parlamentarne skupštine BiH. U saopćenju su iznijeli osam konkretnih zahtjeva upućenih vlastima, naglašavajući da građani ne mogu i ne smiju šutjeti na neodgovornost nadležnih.

“Razlog i motiv zbog kojeg izlazimo na proteste je stanje u koje su dovedeni stanovnici Jablanice, ali i okoline Fojnice i Konjica. Najmanje što možemo učiniti jeste stati uz naše sugrađane i uputiti zahtjeve svim odgovornima”, poručili su iz grupe.

Ističu da su vlasti jedini relevantan nivo odlučivanja, dok su niži nivoi, entiteti i kantoni, neadekvatni za rješavanje ovakvih pitanja. “Država je ta koja treba stati iza svakoga od nas, bez obzira gdje živimo”, naveli su.

Četiri mjeseca bez odgovornosti, istraga još nije ni počela

U saopćenju podsjećaju da je tokom oktobarskih poplava 2024. godine stradalo 29 osoba, uključujući dvije nerođene bebe, dok su mnogi izgubili domove.

“Njih nije ubila kiša niti kamen, već nemar nadležnih organa, službi i institucija, koje nisu djelovale preventivno i odgovorno prema životima svih nas, prema našim domovima, prema prirodi”, naglasili su studenti.

Posebno zabrinjava činjenica da, iako su prošla četiri mjeseca od tragedije, niko nije odgovarao, niti je pokrenuta formalna istraga, već se slučaj vodi kroz predistražne radnje koje nemaju zakonski rok trajanja.

Podjećaju i na poplave iz 2014. godine, kada je 21 osoba izgubila život, a također niko nije snosio odgovornost. Ističu i da ilegalni kamenolom, odgovoran za smrt 19 ljudi u Donjoj Jablanici, i dalje nije predmet zvanične istrage.

Osam zahtjeva za bh. vlasti

Studenti su pred vlasti postavili osam konkretnih zahtjeva:

  1. Hitno pokretanje istraga i podizanje optužnica protiv svih odgovornih lica.
  2. Transparentno informisanje javnosti o radnjama koje su preduzele nadležne institucije u vezi sa smrću 29 građana.
  3. Krivično gonjenje svih odgovornih za rad ilegalnog kamenoloma koji je prouzrokovao smrt 19 osoba u Donjoj Jablanici.
  4. Odgovornost i sankcije za institucije i službenike koji su propustili djelovati preventivno i time omogućili tragediju u poplavama iz oktobra 2024. godine.
  5. Revizija svih kamenoloma i ekološki rizičnih projekata kako bi se spriječile buduće katastrofe.
  6. Usklađivanje prostornih planova sa mapama klizišta i bujičnih rijeka kako se tragedije poput onih u Jablanici, Konjicu i Fojnici ne bi ponovile.
  7. Javno objavljivanje podataka o prikupljenoj pomoći i trošenju sredstava, kako iz budžeta Federacije, tako i iz donacija za poplavljena područja.
  8. Objavljivanje konkretnih planova i dinamike sanacije svih pogođenih područja.

Studenti su poručili da se ovaj problem ne tiče samo jednog dijela BiH, već cijele države, te da će nastaviti sa pritiscima dok se ne preduzmu konkretne mjere.