Četiri mlade osobe poginule su kod Visokog prilikom slijetanja automobila u rijeku Bosnu, početkom mjeseca pripadnik Oružanih snaga BiH poginuo je kod Doboja, a niz vijesti o tragedijama nastavljen je informacijama o poginulima u Kiseljaku, Zvorniku, Bihaću, ponovo Doboju, te Sarajevu, gdje je u Buča Potoku poginula pješakinja.
Najopasnije ceste
Podaci za 2024. tek će se sumirati, ali u prošloj godini na cestama u BiH desilo se nevjerovatnih 27.488 saobraćajnih nesreća, što bi značilo 75 nesreća dnevno. Od tog broja, 7.665 za posljedicu je imalo poginule i povrijeđene. U 2023. godini život je izgubilo 255 osoba, 1.695 je teže, a 9.249 lakše povrijeđeno.
Sa 76 poginulih na milion stanovnika, BiH je pri vrhu ljestvice evropskih država po crnoj statistici koja ilustrira stanje u saobraćaju. Najsigurnije zemlje Švedska i Njemačka imaju 22 odnosno 34 smrtna slučaja u saobraćaju, dok najopasnije ceste imaju Rumunija s 81 i Bugarska s 82 poginulih na milion stanovnika.
Međutim, tehnički direktor Instituta za saobraćaj i komunikacije iz Sarajeva Adnan Tatarević plaši se da su podaci za BiH još porazniji.
– Kod nas se broji da nas u BiH ima između 3,3 i 3,5 miliona, ali je jasno da smo daleko ispod 3 miliona. Kada to podijelimo s 255 smrtno stradalih u prošloj godini, onda dođemo do oko 90 stradalih na milion stanovnika, što je izuzetno mnogo – rekao je Tatarević za Avaz
Nedostaje autocesta
Ipak, s obzirom na stanje saobraćajnica, ali i naše ponašanje u saobraćaju, ovaj bilans i ne izgleda katastrofalno, dodaje naš sagovornik, podsjećajući da smo do danas uspjeli izgraditi tek 200 kilometara autocesta u cijeloj državi.
– Magistralne ceste još nam predstavljaju primarnu mrežu. Ako pogledate cestu prema Zenici, koju smo nekada zvali „cestom smrti“, jasno je koliki značaj i u ovom kontekstu ima izgradnja autoputeva. Kaskamo s izgradnjom, ali mene ponajviše boli naše ponašanje u saobraćaju. Izuzetno je loše. Alarmantan je podatak da se tokom jednog vikenda u Sarajevu evidentira 55 vozača pod utjecajem alkohola, jer su u pitanju ljudi koji su zaustavljeni i testirani, a možemo zamisliti koliko je još onih koji nisu – ističe Tatarević.
Stimulacija za činjenje prekršaja
Intenziviranje izgradnje Koridora 5C, koji će uz sve benefite spašavati i živote, ali i modernizaciju magistralnih cesta, posebno na tačkama koje redovno odnose živote, vidi kao načine smanjenja broja poginulih u saobraćaju. Uz stalnu edukaciju učesnika u saobraćaju, jer kazne, očigledno, ne pomažu.
– Kad su uveli plaćanje 50 posto kazne u roku od 8 dana, meni je to izgledalo kao stimulacija za činjenje prekršaja. Ako uzmete nepropisna parkiranja vozila, kazna je 40, a ako platite u roku onda je 20 KM. Vi u Sarajevu imate plaćanje parking prostora po satu, pa se vozačima, nažalost, isplati nepropisno parkirati – pojasnio je Tatarević.