Sufinansijeri ovog projekta su Općina Velika Kladuša sa 50%, Međunarodni fond za poljoprivredni razvoj (IFAD) sa 40% i Opća Kladuška zadruga sa 10%. Nasadi oraha i lijeske su već posađeni širom velikokalduške općine, a počela je i sadnja kestena koja će biti okončana iduće sedmice. Svaki građanin – korisnik jer po projektu jedino imao obavezu da obezbijedi vlastito zemljište od 2 dunuma, a sve ostalo će dobiti besplatno od analize zemljišta, repromaterijala i stručne pomoći. Korisnici su odabrani po kriterijima IFAD-a, a na osnovu spiskova iz mjesnih zajendica. Ovaj projekat je pokazao da je od 125 odabranih građana njih sedam teškog materijalnog statusa pa će im u suradnji sa Štabom Civilne zaštite općine Velika Kladuša biti dodijeljeni paketi pomoći.
Kako nam je kazao Salko Kuduz, savjetnik općinskog načelnika, na vrijeme je nabavljen i uvezen kvalitetan repromaterijal iz zemalja Europske unije, što se u novonastaloj situaciji pokazalo kao dobar potez. „Pandemija koronavirusa nam je svima poslužila i kao opomena da se moramo okrenuti vlastitoj proizvodnji i upravo ova sitaucija pokazuje da su naši planovi i projekti na razvoju poljoprivrede u svojoj sredini opravdani“, kazao je Kuduz.
Kuduz je za naš Radio prokomentarisao i odluku Vlade FBiH u vezi sa obezbjeđenjem 15 miliona KM kao pomoć poljoprivrednicima u proljetnoj sjetvi. Naglasio je da još nisu ustanovljeni kriteriji po kojima će se dijeliti sredstva poljoprivrednicima, ali da se to aktivno prati i da će Općina svakako usmjeravati kladuške poljoprivrednike kako da koriste ta dodatna sredstva.