BIHAĆ, 18. oktobra - Edukacija za nastavni kadar i školske stručne službe iz osnovnih škola održavaju se s ciljem uvođenja programa sekundarne prevencije i razmjene znanja i vještina potrebnih za efikasnu identifikaciju i pružanje podrške djeci u riziku.
Obučeni školski nastavni kadar i predstavnici stručnih službi škola biće zaduženi za daljnje prezentacije programa sekundarne prevencije roditeljima svojih učenika tokom sastanaka roditelja i nastavnog kadra.
Edukaciju će izvoditi dva člana tima za podršku, a blisko će ih nadgledati jedan predstavnik tima za superviziju i predstavnik Genesis Project-a.
Tokom oktobra planirana su ukupno 23 treninga u 23 škole, od čega se 20 treninga održava u osnovnim školama Unsko –sanskog kantona, a tri u Livanjskom kantonu. Kako bi se ispoštovale sve propisane higijensko-epidemiološke mjere na svakom treningu će učestvovati po 25 nastavnika i predstavnika stručnih službi škola.
U novembru i decembru treninzi će biti održani i u ostalim školama.
Podsjećamo, od početka realizacije Programa sekundarne prevencije održane su prezentacije resornim kantonalnim/županijskim ministarstvima, direktorima/ravnateljima škola, realizovana je obuka trenera i supervizora, te da je na izradi podzakonskih akata počela raditi ekspertna grupa u Kantonu 10.
Program sekundarne prevencije, u školama Unsko-sanskog kantona odobrilo je Ministarstvo obrazovanja USK, a realizuje ga humanitarna organizacija „Genesis Project“, kao tehnički partner UNICEF-a Bosne i Hercegovine, pod pokroviteljstvom Švedske vlade.