U izvještaju se navodi da se očekuju masovne migracije iz Turske, izvještava njemački list Die Welt koji je imao priliku dobiti uvid u ovaj Frontexov dokument, koji je pripremljen za donositelje političkih odluka u vrhu Evropske unije.
“Bit će teško zaustaviti veliku količinu ljudi koji su se zaputili prema Evropi”, predviđa se u Frontexovom izvještaju, uz dodatak da će “sljedećih dana pritisak samo rasti”. Situacija je toliko izmaknula kontroli da Frontex predviđa kako izbjeglice neće zaustaviti ni intervencija turskih vlasti ako odluče ponovno zatvoriti granicu prema Grčkoj.
Frontex navodi da “vijesti na društvenim mrežama povećavaju mogućnost masovnog pokreta iz Turske prema granicama EU”, piše u izvještaju.
Ko je prvi na udaru
Prve na udaru su Grčka i Bugarska pa ne čudi što bugarski premijer Bojko Borisov danas putuje u službenu posjetu Turskoj kako bi razgovarao s predsjednikom Recepom Tayipom Erdoganom. Die Welt navodi da Frontex na bugarsko-turskoj granici ima tek 60 službenika.
Kad je riječ o Grčkoj, tamošnji premijer Kirijakos Micotakis najavio je da njegova vlada na mjesec ukida ljudsko pravo na traženje azila. Frontex je već ponudio dodatnu pomoć Grčkoj, ali se zasad ova agencija i vlada u Atini nisu uspjele sporazumjeti kako bi konkretno ta pomoć trebala izgledati.
Micotakis je upozorio migrante da ne pokušavaju ući u zemlju ilegalno jer će biti vraćeni.
Drama na Lezbosu
Grčka je najavila da će odvraćanje na svojim granicama povećati do maksimuma, a premijer Micotakis se pozvao na članak 78.3 Evropskog ugovora kako bi “osigurao punu pomoć EU ”.
Prema podacima u UN-a, na grčko-turskoj granici se trenutno nalazi oko 13 hiljada izbjeglica, koji su noć proveli na otvorenom. Naročito je dramatično na otoku Lezbosu, na kojem je preko vikenda došlo do sukoba između lokalnog stanovništva i izbjeglica, kojima lokalci nisu dozvolili pristanak. Pretučen je i jedan novinar i aktivista za ljudska prava.
Grčka je u nedjelju rekla da se suočava s ozbiljnom prijetnjom dok se hiljade migranata okupljaju na njenim granicama nakon što je Turska odlučila pustiti migrante prema zapadnoj Evropi.
Šta radi Turska
“Turska koordinira i ohrabruje kretanje”, rekao je novinarima glasnogovornik grčke vlade Stelios Pecas, dodavši da se radi o prijetnji nacionalnoj sigurnosti zemlje.
Turska je otvorila svoje granice s Evropom, Grčkom i Bugarskom, dajući slobodan prolaz hiljadama izbjeglica i migranata. Tako vrši pritisak na EU i članice NATO-a kako bi dobila njihovu podršku za svoje vojne operacije u Siriji.
U Turskoj se već nekoliko godina nalazi oko 3,7 miliona izbjeglica iz Sirije.
U svakom slučaju, citirani Frontexov izvještaj sugerira da smo pred reprizom izbjegličkog vala iz 2015. te da EU ponovo nije do kraja spremna odgovoriti na taj izazov.