Privatni vrtići u Tuzli povećavaju cijene usluga, roditelji će za čuvanje djece izdvajati do 60 KM više

Vrtić
Privatne predškolske ustanove u Tuzlanskom kantonu od 1. marta ove godine su najavile povećanje cijena usluga, a u zavisnosti od ranije uspostavljenog iznosa, ono će iznositi do 60 KM, potvrđeno je za Klix.ba.

 

Privatne predškolske ustanove, odnosno vrtići u Tuzlanskom kantonu su se u proteklom periodu suočili sa povećanjem nameta, zbog čega je u ovome trenutku njihovo funkcioniranje otežano.

Između ostalog, na teret im je stavljeno povećanje cijene električne energije, konkretno u Tuzli javnog grijanja, hrane, higijenskih potrepština, radnog materijala te u konačnici i usklađivanje plata radnicima sa odlukom o minimalnoj plati.

Zbog svega navedenog, kako je potvrđeno za Klix.ba, vlasnici privatnih vrtića su prinuđeni povećati cijene svojih usluga, a od 1. marta u većini njih poskupljenje će se kretati između 30 i 60 KM po djetetu. S druge strane, roditelji su se odlučili udružiti u posebno vijeće, a od lokalnih vlasti će tražiti subvencionisanje smještaja djece u privatnim vrtićima.

"Mi smo do Nove godine pokušavali opstati s nametima, ali odluka o minimalnim palata stvorila nam je dodatni problem. Konkretno, za moju ustanovu povećanje doprinosa je u iznosu od pet hiljada konvertibilnih maraka mjesečno, što je za nas katastrofalno", kazao je za Klix.ba Edin Hadžić, predsjednik Udruženja privatnih predškolskih ustanova TK i vlasnik jednog od vrtića.

Cijene usluga u privatnim vrtićima u tuzlanskoj regiji su se do Nove godine kretale između 300 i 400 KM, nakon čega je uslijedilo određeno povećanje. Međutim, u narednom periodu u većini njih bi taj iznos trebao biti iznad 400 maraka.

"Prema ekonomskoj računici koju su izradili stručnjaci iz te oblasti, minimalan iznos boravka jednog djeteta je 420 KM. Reakcije roditelja na najavljeno povećanje su podijeljene, jer su pojedini svjesni poskupljenja te koliko god to nevjerovatno zvučalo, dali su nam podršku, a sve kako ne bo došlo do narušavanja kvaliteta usluge. One manje reakcije se ogledaju u tome da smo mi klasični privatnici koji iskorištavaju situaciji, ali to nije, jer na osnovu javnih podataka o dobiti, privatne predškolske ustanove nisu pretjerano rentabilne. Mi generalno nismo u pretjeranoj dobiti", navodi Hadžić.

 

Za razliku od Sarajeva, Mostara i Banja Luke, u Tuzlanskom kantonu se subvencioniranje boravka djece vrši samo u javnim predškolskim ustanovama.

Međutim, roditelji iz tuzlanske regije sada se udružuju u Vijeće roditelja djece iz privatnih predškolskih ustanova, a zalagat će se za ostvarivanje subvencija kroz gradski, odnosno općinski budžet.

"Ovdje neće biti riječi o subvencioniranju ustanova, odnosno privatnih vrtića, već isključivo djece i njihovog boravka. Bitno je da sva djeca imaju prava na iste uslove, a roditeljima bi subvencija od okvirno 20 ili 30 posto ukupnog iznosa bila od velikog značaja. Sada smo dobili pozitivnu informaciju u kojoj je Općina Kalesija usvojila vijećničku inicijativu kroz koju će se vršiti subencioniranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama u iznosu koliko to budžet može podnijeti", dodao je Hadžić.

Inače, u Tuzlanskogm kantonu je registrovano 13 privatnih predškolskih ustanova, a u Tuzli trenutno djeluje osam vrtića koji imaju okvirno hiljadu djece predškolske dobi.