Prije tačno 31 godinu formirana je Armija Republike Bosne i Hercegovine.
Za prvog komadanta, odnosno za načelnika Glavnog štaba Armije RBiH, izabran je general Sefer Halilović. Tu je funkciju Halilović obavljao do 1993. godine.
Slobodarski put
Za njegove zamjenike imenovani su Jovan Divjak i Stjepan Šiber.
U junu 1993. godine na čelo Glavnog štaba, umjesto Halilovića, imenovan je Rasim Delić.
Na slobodarski put i stasanje Armije RBiH podsjetio je jučer član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.
On je potcrtao kako s ponosom čuvamo tradiciju te respektabilne oružane sile koja je branila multietničku, demokratsku i nedjeljivu BiH, državu ravnopravnih građana i naroda.
“Armija RBiH je najzaslužnija za činjenicu da su odbranjeni rezultati legalnog i međunarodno priznatog referenduma za nezavisnu, suverenu i nedjeljivu državu BiH”, kazao je Bećirović, prenijela je FENA.
Naveo je kako se radi o armiji koja je branila univerzalne ljudske vrijednosti i u gotovo nemogućim uvjetima odbranila bh. državnost.
Prema odluci Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine od augusta 1992. godine, cjelokupna teritorija BiH je podijeljena na zone odgovornosti pet korpusa Armije.
Ovih pet korpusa su djelovali tokom čitavog rata. Naknadno je osnovan 6. korpus, koji je kratko egzistirao i 7. korpus koji je uz pet prvoosnovanih korpusa činio Armiju RBiH na kraju rata.
Prvi korpus Armije RBIH formiran 1. septembra 1992. sa zadatkom odbrane opkoljenog Sarajeva.
Drugi korpus Armije RBIH formiran 29. septembra 1992. sa zonom odgovornosti koja je obuhvatala Tuzlansku regiju i regiju Istočne Bosne.
Sedam korpusa
Treći korpus Armije RBiH formiran 1. decembra 1992. sa sjedištem u Zenici. Četvrti korpus Armije RBiH osnovan 17. novembra 1992. u Mostaru.
Peti korpus Armije osnovan 21. oktobra 1992. sa sjedištem u Bihaću.
Šesti korpus Armije RBiH formiran 9. juna 1993. Rasformiran je u februaru 1994. godine. Sjedište mu je bilo u Konjicu.
Sedmi korpus Armije RBiH formiran u aprilu 1994. Sjedište mu je bilo u Travniku.