Situacija je ove godine najozbiljnija u Grčkoj, Italiji i Španiji u kojima su već registrovani smrtni slučajevi ove opake zaraze
Zemlje okruženja već se suočavaju sa virusom Zapadnog Nila, u Srbiji su zabilježena 62 slučaja zaraze, a infekcija je potvrđena i u Sloveniji i Hrvatskoj.
Situacija je ove godine najozbiljnija u Grčkoj, Italiji i Španiji u kojima su već registrovani smrtni slučajevi ove opake zaraze.
Kad je riječ o BiH, jedna od opasnosti je to što zaraženi komarci veoma lako mogu da nam dođu iz komšiluka, a drugi činjenica da su za razvoj ovih insekata posebno plodno tlo poplavljena područja. To bi, upozoravaju stručnjaci, moglo da dovede do porasta zaražavanja bolestima koje se sa insekata prenose na ljude.
Podsjetimo, glavni prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca odomaćena i kod nas. Glavni rezervoar su različite vrste ptica, a komarac se može zaraziti nakon što ujede zaraženu pticu. Virus se ne prenosi među ljudima putem kontakta, niti se može prenijeti sa zaraženih ptica na ljude bez ugriza komarca.
U BiH, zasad, nema registrovanih slučajeva zaraze, ali epidemiolozi upozoravaju na oprez.
Iz IJZ su više puta istakli da, iako je mogućnost da se neko zarazi virusom Zapadnog Nila mala, najviše slučajeva bude registrovano kod osoba starijih od 50 godina, te osoba sa hroničnim oboljenjima.
– Ljudi ovih godina su podložniji razvoju bolesti kao kao što su encefalitis ili meningitis. Međutim, oko 20 odsto inficiranih ima blaže simptome. To su temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, mučnina, povraćanje i ponekad otok limfnih žlijezda ili osipa po tijelu. Simptomi traju kratko, četiri do sedam dana. Teška klinička slika sa zahvatanjem centralnog nervnog sistema, odnosno meningitisom i encefalitisom, javlja se kod manje od jedan odsto inficiranih. Simptomi nastaju tri do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca – naglasili su ranije iz IJZ.
Najlakši i najefikasniji način prevencije bolesti izazvane virusom Zapadnog Nila jeste spriječiti ubod komarca.
Protiv groznice Zapadnog Nila nema specifične terapije, kao ni vakcine.