Premijer Srbije Miloš Vučević dao je danas izuzetno oštru izjavu koja se tumači kao otvorena prijetnja pravosuđu i institucijama Bosne i Hercegovine.
Prema njegovim riječima, pokušaj privođenja lidera Republike Srpske bio bi signal za eskalaciju – i to na najopasniji mogući način.
“Nadam se da će kod njih biti dovoljno razuma da neko neće pokušati zaista da uhapsi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića i premijera Radovana Viškovića i jer to su lica koja čuva MUP Republike Srpske. To je put ka građanskom ratu”, izjavio je Vučević.
Premijer Srbije nastavio je u poznatom narativu koji je već viđen u prethodnim kriznim situacijama, ističući da iznad Sarajeva djeluju neimenovani politički centri moći.
“Apsolutno, to je svima jasno. Postoje oni koji su pokrovitelji svega toga što se radi”, poručio je.
Vučević je otišao i korak dalje, sugerirajući da se destabilizacija Bosne i Hercegovine namjerno širi ka Srbiji.
“Neki žele da i Srbija bude na ivici građanskog rata i da nije nikakvo čudo da se to preliva i na Republiku Srpsku. Onda se postavlja pitanje da li smo svjesni svega toga i da li razumijemo šta nam se dešava? I da li se mi spremamo da to izbjegnemo, odnosno da možemo da reagujemo na takvu moguću situaciju ili smo zaokupljeni sopstvenim problemima i urušavanjem sopstvene države, ne vodeći računa o onome što nam se dešava u komšiluku, ne vodeći računa o onome što se dešava u dijelu našeg naroda, a time je i nemoguće da se ne prelije ili ne osjeti u Srbiji”, dodao je.
Iako Vučevićeve riječi zvuče kao poziv na uzbunu, realnost je drugačija: potencijalno hapšenje Dodika i njegovih saradnika, ukoliko se dogodi, ne bi bilo nikakva politička igra, već legalna posljedica neodazivanja na pozive Tužilaštva Bosne i Hercegovine – što je zakonska praksa u svakoj pravnoj državi.