Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto: Rat su dobili seljaci…

.
Sarajevo je nekada bilo centar rock i pop muzike, ali je to nestalo, kaže Forto

Velike osude javnosti u BiH izazvao je intervju premijera Kantona Sarajevo Edina Forte za britanski Guardian.

Iako je glavna tema razgovorio bio ekonomski i turistički razvoj Kantona Sarajevo te planovi privlačenja investicija kako bi se turistički potencijal kantona maksimalno iskoristio, kantonalni premijer se u razgovoru prisjetio osamdesetih te kazao kako mu je cilj da Sarajevo ponovo bude ono staro.

 

- Nećemo biti novi Berlin, ali možemo biti staro Sarajevo, jer je to bilo kulturno središte 80-ih godina.Svi su htjeli doći ovdje i raditi ovdje i stvarati u pozorištu, muzici, filmskoj industriji. Čulo se zujanje. Zašto jednostavno ne možemo ponovo stvoriti ovu energiju? – kazao je Forto.

 

Forto je potom izgovorio rečenicu koja je mnogim zasmetala.

 

- Sarajevo je nekada bilo centar rock i pop muzike, ali je to nestalo. Izgleda da su seljaci dobili rat. Urbana kultura umire. Sada je najpopularnija stvar ovdje turbo-folk. Mislim da je odvratno. Bili smo središte urbane popularne kulture, a sada smo središte ničega. Sad uvozimo kulturu iz Srbije i to ne najbolju. Ne želim zvučati pesimistično, u politici sam da promijenim stvari. Ali potrebni su nam saveznici - dodao je Forto.

 

Da li Forto zaista misli da su „seljaci“ najodgovorniji za sadašnje stanje u Sarajevu i da je muzički ukus stanovništva gorući problem ili se samo nespretno izrazio, ne možemo sa sigurnošću tvrditi, no svakako bi neko ko je premijer kantona Sarajevo trebao ponuditi malo ozbiljniju političku i ekonomsku viziju po pitanju razvoja grada od žala za muzikom koja se nekad slušala.

 

SDA-ova zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo Jasmina Bišćević-Tokić napisala je da Forto duguje izvinjenje Sarajlijama zbog sramnih izjava o našem gradu.

 

- Posebno boli činjenica da je Forto na ovaj način predstavio Sarajevo baš na 9. januar, dan koji simbolizuje početak etničkog čišćenja koje je kulminiralo genocidom, te u danima u kojima smo svjedočili raspirivanju istih onih ideologija koje su četiri godine ubijale Sarajevo i BiH - napisala je Biščević-Tokić.

 

Svjetlana Nedimović, koja vodi medijsko-edukativni projekat za studente Puls demokratije i radi na projektu Trajectories of Modernity Univerziteta u Barceloni rekla je da, nakon što je prodao u osnovi društveni hotel Igman, koji vlasti ni u jednom sastavu nikad nisu pokušale obnoviti da djecu i starce izvučemo iz ove smrdljive kotline, Forto lamentira nad duhom Sarajeva.