On smatra da je vrijeme protektorata nad BiH nepovratno prošlo i da je visoki predstavnik u BiH sa svojim vanrednim bonskim ovlaštenjima postao teret za dalji demokratski razvoj zemlje.
Polyanskiy je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, na kojem je razmatran Inzkov šestomjesečni izvještaj o stanju u BiH, rekao da nije u skladu sa mandatom visokog predstavnika zanimanje Inzka za evropske i transatlantske integracije BiH nauštrb njegovih glavnih obaveza, koje se odnose na realizacije plana "pet plus dva", prenosi TAS.
Prema njegovim riječima, bespotrebno se izdvajaju velika sredstva za aparat visokog predstavnika u BiH.
On je naglasio da je ravnopravnost u BiH, garantovana Dejtonskim sporazumom, u posljednje vrijeme sve češće ugrožavana, a da Inzko to uporno ne priznaje i da u izvještaju samo površno i bez kritike pominje najveća kršenja ravnopravnosti.
Kao primjer tog kršenja, Polyanskiy je naveo "ideju Bošnjaka da ospore pred Ustavnim sudom BiH naziv Republika Srpska, koji je u dejtonskoj terminologiji, kao i nespremnost Bošnjaka na razgovor sa Hrvatima o pitanju izmjena Izbornog zakona BiH".
Polyanskiy je sa žaljenjem konstatovao da su članovi Savjeta bezbjednosti dobili Inzkov izvještaj samo nekoliko dana prije razmatranja, dodajući da je za upoznavanje o tom dokumentu potrebno više vremena.
Visoki predstavnik Valentin Inzko predstavio je danas Savjetu bezbjednosti UN redovni šestomjesečni izvještaj o BiH.