“Naš prioritet je da damo svu moguću podršku Grčkoj i Bugarskoj koju trebaju u nošenju sa situacijom na terenu. Izazov s kojim se Grčka upravo suočava je evropski izazov. Zbog toga ću sutra otputovati sa Charlesom Michelom, predsjednikom Evropskog vijeća i Davidom Sassolijem, predsjednikom Evropskog parlamenta, u Grčku gdje ćemo se sastati s premijerom i nakon toga ćemo posjetiti graničnu zonu. Na terenu ćemo procijeniti šta se može uraditi i kako se pomoć može uvećati. Grčke vlasti su jučer poslijepodne zatražile dodatnu pomoć od Frontexa i pokrenuli su tzv. Rapidnu intervenciju na granici odnosno sada Frontex radi veoma usko sa zemljama članicama kako bi osigurali graničare i opremu Frontexu kako bi ih onda oni odveli na granicu kako bi podržali grčke vlasti”, kazala je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Na pitanje novinara u Briselu von der Leyen je također kazala kako razumije status u kojem se nalazi Turska, ali da se rješenje ne može pronaći kroz trenutnu situaciju.
“Priznajem da se Turska nalazi u teškoj situaciji kada su u pitanju izbjeglice i migranti, ali ono što vidimo sada ne može biti solucija ili odgovor zbog toga razvijamo sve jači dijalog s Turskom. Ovo radimo kroz sve političke nivoe kako bismo našli zajedničko stajalište po pitanju izbjeglica u Turskoj te da vidimo gdje je moguće pomoći. Imamo dogovor s njima i mi ostajemo pri njemu i mislimo da je prava osnova za dijalog”, dodala je von der Leyen.
Komesar za krizne situacije Evropske unije Janez Lenarčič će u narednim danima, prema najavi von der Leyen, otiću u Gaziantep i u područje oko njega kako bi se upoznato s tim šta se može uraditi po pitanju izbjeglica koje se nalaze između Idliba i Turske granice.