Iz Udruženja navode kako cijene napore koje je poduzelo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta HNK na čelu s ministrom Rašidom Hadžovićem, ali da predložene instrukcije od strane spomenutog ministarstva ne doprinose boljem razumijevanju načina na koji svi skupa možemo omogućiti djeci kvalitetno obrazovanje, odnosno socijalni, psihofizički i mentalni razvoj, uvažavajući specijalne okolnosti uzrokovane pandemijom Covid-19.
"Ponajprije smatramo kako kao roditelji nismo upoznati s epidemiološkim mjerama predloženim od strane Zavoda za javno zdravstvo HNK, a koje su bile podloga za donošenje spomenutih instrukcija o organizaciji nastave i ponuđenih modela. Navedeni modeli nisu jasno argumentirani niti razrađeni i iz dostupnih informacija nije jasno po kojem bi kriteriju bilo koji školski aktiv trebao odabrati neki o modela.
Pri tome skrećemo pozornost na važnost uključenosti svih predstavnika roditelja u vijeću roditelja svake škole, kao i činjenicu da isto tijelo do sada nije imalo odgovarajuću sistemsku mogućnost sudjelovanja u postupku izrade Instrukcija - i/ili svi izabrani predstavnici nisu bili uključeni u njegov rad", navode u Udruženju.
Istaknuto je i to da kao roditelji, a time i jedan od ključnih sudionika obrazovnog sistema, mogu uvelike doprinijeti iznalaženju kvalitetnijih rješenja i jačanju međusobnog razumijevanja, na taj način doprinoseći odgovornijem ponašanju društva u cjelini, a time i zaštiti djece i nastavnika.
Navode kako nemaju adekvatne informacije o postupanju u slučajevima bolesti djeteta i nastavnika, sa ili bez simptoma Covida-19, te uvjetima pod kojima bi se eventualno pokrenula online nastava.
S obzirom na sve gore navedeno, te činjenicu kako je i predstavnik učitelja u HNŽ-u Slavko Lauš javno izrazio negodovanje predloženim instrukcijama i modelima, Udruga roditelja "Naša djeca 2014." uputila je javni poziv na sastanak kako bi se zajednički iznašla što bolja rješenja.