To će predstavljati ekocid, ujedno i dokaz da bezočnost, bezakonje i lokalne mafije mogu raditi šta hoće, što može dovesti samo do žešćeg otpora i ozbiljnih sukoba – rekao je ovo za Danas kantautor Darko Rundek, osvrćući se na borbu protiv izgradnje mini hidroelektrane (MHE) na Vrelu Une.
Izgradnja bi dovela, također, do problema u odnosima s Evropskom unijom – rekao je Rundek.
“Jer je vrelo Une i njen tok do granice sa BiH unazad desetak godina pod zaštitom EU projekta Natura 2000”, ističe Rundek.
On napominje da je nastavak toka s druge strane granice nacionalni park.
“Sljedeća bitka biće da cijelu planetu proglasimo nadnacionalnim parkom”, ističe sagovornik Danasa.
Rundek podsjeća da su na Uni stanovnici Gornje Suvaje i Srba, velikom većinom žene, i aktivisti za zaštitu prirode iz BiH i Hrvatske, koje je sve zajedno u posljednjoj fazi koordinirao Ulrih Ajhelman iz bečkog River Watcha, pobunili protiv izgradnje mini hidroelektrane u blizini izvora rijeke Une.
“Ovo je područje izuzetne ljepote i biodiverziteta, a borba za Unu predstavlja svijest o dragocjenosti prirodnog života i rijeka koje predstavljaju njegov krvotok“, kaže Rundek, navodi se u tekstu.
Kako naglašava za ovaj medij, borba za Unu takođe pokazuje da građani mogu i moraju ustati protiv pogrešnih odluka vlasti i malverzacija, u ime održivog opstanka ljudi i svih drugih oblika života s kojima je isprepleten.
Državni inspektorat krivično je prijavio osobu koja je izdala dozvolu za njenu gradnju.
“Ali bager je još uvijek tamo i nema službene odluke o zabrani nastavka devastacije korita i vraćanju u prvobitno stanje”, upozorio je Rundek.
Prema njegovim riječima, nekako je za očekivati da će i ta odluka biti donesena i objavljena, ali do tada treba biti budan i spreman reagovati.
“Jer svaki sat rada bagera nanosi teško popravljive štete koritu rijeke i životu u i oko njega”, zaključuje Rundek.