Od mirne reintegracije posavskog gradića Odžaka, sutra, 8. februara navršavaju se 24 godine.
Toga dana, policija Odžaka skelom preko rijeke Save, nakon četverogodišnjeg egzodusa, poslije zauzimanja Odžaka od strane Madićevih snaga u akciji “Koridor” jula 1992. godine, ušla je u popaljeni i opljačkani Odžak.
Poslije policije, u grad kojeg su nazvali “Kabriolet-grad”, jer ni jedan krov nije ostao nespaljen, ni jedna fabrika nije ostala nespaljena, ni jedna bošnjačka i hrvatska bogolja nije bila uspravna. I općinska zgrada iz austrougarskog perioda “Beledija” je bia u pepelu.
- Bez ikakve dileme, to je, po nama Odžačanima, tada bio najporušeniji grad u BiH. Grad avet. Ljudi su počeli vraćati se na zgarišta i cigla po cigla obnavljati svoja ognjišta. U gradu danas živi šest hiljada stanovnika, ili 18 hiljada na cijelom općinskom području, u slozi i zajedništvu. Grad je obnovljen, iz pepela se izdižu fabrike. Do nas je stigao i Koridor Vc. Mi na sve načine promoviramo zajedništvo. Na ulazu u Odžak, simboli koje postavljamo, govore o tome. 11. jula postavljamo “Cvijet Srebrenice”, u oktobru postavljamo “Vodotoranj”- simbol stradanja Vukovara, a između njih na tom mjestu stoji "Odažko srce" kojeg je postavilo udruženje “Cvijet milosti”, na kome ispisujemo državne praznike i čestitke za vrijeme blagdana, svih naroda i nacija - kaže Anes Osmanović, ministar prometa, veza i okoliša Posavskog kantona, koji je najavio da će se u projekte Odžaka ove godine uložiti 700 hiljada maraka, kako bi grad i sela izgledli još ljepši i perspektivniji. Grad kojeg zapljuskuju dvije rijeke Sava i Bosna.
Dan, Odžaka, 8.februar obilježen je danas brojnim manifestacijama, između ostaog i Svečanom sjednicom OV-a, tradicionalnim karnevalom učenika OŠ “Vladimir Nazor”.