Politika i sigurnost
Sporazume su potpisali premijer Albanije Edi Rama, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, premijer Crne Gore Dritan Abazović. Kao i premijer Kosova Albin Kurti, predsjednik Vlade Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski i premijerka Srbije Ana Brnabić.
Visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell ocijenio je da su tri sporazuma potpisana u okviru zajedničkog regionalnog tržišta ključna za ekonomsku otpornost.
“Zapadni Balkan mora biti stabilan. Ne bi trebao postojati ni najmanji otvor za spletkarenje u regionu. Trenutak je za prevazilaženje naslijeđa prošlosti”, napisao je Borrell na Twitteru.
Današnji sporazum je potpisan nakon što su ministri vanjskih poslova Sjeverne Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore i Srbije, usaglasili 21. oktobra tri sporazuma o mobilnosti. Mobilnost je u okviru Berlinskog procesa, koordinisalo Vijeće za regionalnu saradnju (RCC).
Jedan od sporazuma koji je potpisan uključuje dogovor o slobodnom kretanju s ličnim kartama i ukidanju postojećeg viznog režima između Bosne i Hercegovine i Kosova.
Slobodno kretanje
Bosna i Hercegovina je, osim Srbije, jedina zemlja u regionu koja ne priznaje nezavisnost Kosova. I jedina zemlja u regionu koja s Kosovom ima vizni režim. Kosovo je 2014. godine Bosni i Hercegovini uvelo recipročne mjere na vizni režim, nakon što BiH nije ukinula vize za građane Kosova. Te mjere stvorile su velike probleme građanima dviju zemalja i onemogućile slobodno kretanje.
Usaglašavanju verzije dokumenta prethodile su skoro dvije godine intenzivnih pregovora,. Kako je ranije najavljeno, ovim sporazumom ruši se posljednji preostali “vizni zid” u regionu.
Druga dva sporazuma – o priznavanju visokoobrazovnih kvalifikacija i priznanju stručnih kvalifikacija doktora, stomatologa i arhitekata će omogućiti priznavanje akademskih kvalifikacija. Samim tim i mogućnost da građani Zapadnog Balkana posao u svojoj struci potraže u nekoj od zemalja regiona.
Sporazum će građanima omogućiti da priznavanje akademskih kvalifikacija rješavaju besplatno u roku od 40 dana.
Sporazumi će stupiti na snagu nakon što prođu proceduru ratifikacije u državnim parlamentima svih šest zemalja regiona, što bi se trebalo dogoditi 2023. godine.