Saradnja vijeća učenika triju srednjih škola s područja Cazina i lokalnog tima Cazin, Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini se i ove godine nastavila u zajedničkom obilježavanju 17. novembra, Međunarodnog dana srednjoškolaca.
Tačno u 11 sati sa Trga Alije Izetbegovića krenula je protestna šetnja cazinskih srednjoškolaca koji su, noseći odgovarajuće transparente, na ovaj način skrenuli pažnju javnosti na svoje probleme u društvu i vremenu današnjice u kojem živimo.
Srednjoškolci su nosili natpise poput "Najbolji nogometaš", "Najbolji matematičar", "Najbolji ekonomista" i slično, kao i dva velika platna. Jedno platno je imalo karakterističan natpis za svaki grad, a drugo je imalo upečatljivu univerzalnu poruku za sve, koja glasi: "Ako ne mi, ko? Ako ne sad, kad?".
Glavni cilj ove aktivnosti bio je da se pokaže da su srednjoškolci resurs, a ne problem koji treba rješavati.
Centralna manifestacija, uslijed loših vremenskih uvjeta, održana je u Sportskoj dvorani Cazin. Program se sastojao od čitanja govora o Danu srednjoškolaca i motivacionih govora mladih i uspješnih ljudi, te njihov put do uspjeha. Drugi dio programa je bio zabavnog karaktera i bogatog sadržaja, završen je pisanjem motivacionih poruka na "univerzalno" platno.
- Glavni cilj obilježavanja Međunarodnog dana srednjoškolaca je upoznavanje javnosti sa kapacitetom, snagom i značajem srednjoškolaca, te posebno akcentovanje njihove ujedinjenosti i djelovanja zajedničkim snagama, stoga ne smijemo zaboravljati da su srednjoškolci pokretačka snaga i izvor koji država treba iskoristiti, a ne problem koji treba rješavati, poručili su nam predsjednici JU "Druga srednja škola" Cazin Kolaković Elma, JU "Prva srednja škola" Cazin Rizvić Irnes, te JU "Gimnazija" Cazin Abdić Adis.
Dan srednjoškolaca obilježava se svake godine u znak sjećanja na praške studente i srednjoškolce koji su streljani zbog mirnih protesta 17. novembra 1939. godine protiv nacističke okupacije.
(Cazin.NET)