Političke blokade stopirale projekte vrijedne milijarde

gasovod

Dugogodišnje blokade u BiH dovele su do potpunog kolapsa brojnih projekata koji bi korist donijeli svim građanima.

Zbog političkih opstrukcija, svađa, nemogućnosti postizanja kompromisa i loših međusobnih odnosa, u posljednjih nekoliko godina zvanični Sarajevo, Banjaluka i Mostar međusobno su blokirali projekte u vrijednosti od više milijardi evra. Primjera radi, u RS blokiraju most Svilaj (23 miliona evra) jer Sarajevo blokira most Gradiška (30 miliona evra), Sarajevo je blokiralo realizaciju projekta Buk Bijela (400 miliona KM), RS je blokirala institucije jer je Ustavni sud BiH blokirao korištenje šuma i poljoprivrednog zemljišta u RS, a FBiH je pokušala blokirati realizaciju Pelješkog mosta, koji je realizovan samo zato što je Narodna skupština RS odlučila da uloži veto na ovu blokadu.

Posljednja u nizu blokada je stopiranje gasovoda iz Srbije u RS (250 miliona KM), za koji je potrebna saglasnost Predsjedništva BiH, a Sarajevo je blokiralo i realizaciju aerodroma u Trebinju (100 miliona KM).

Kao odgovor na ove blokade, Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva, najavio je u srijedu da će predstavnici RS blokirati razvojne projekte u FBiH dok oni ne prestanu da blokiraju projekte u RS.

Jedan od projekata koji čekaju odluku Predsjedništva BiH jeste sanacija puteva u FBiH koji finansira Evropska investiciona banka u vrijednosti od oko 100 miliona maraka.

Na čekanju je i odobrenje sredstava za izgradnju dijela koridora 5c u iznosu od 700 miliona maraka, koje je obezbijedila Evropska banka za obnovu i razvoj.

Osim u BiH, blokade su već decenijama prisutne i širom regiona zapadnog Balkana. Primjera radi, Zoran Milanović, predsjednik Hrvatske, juče je zaprijetio da bi optužnice iz Srbije za hrvatske pilote zbog gađanja civilne kolone kod Petrovca u zbjegu nakon "Oluje" mogle dovesti do blokada Srbije na putu ka EU.

"Srbija sebi uzima za pravo da sudi za sve događaje koji su se bilo gdje dogodili na prostoru bivše Jugoslavije bilo kada. Republika Hrvatska to ne radi, mada je u puno jačoj vanjskopolitičkoj i općenito puno jačoj poziciji od Srbije zato jer pokušavamo igrati fer. Ne ide! I sad žele da ih napadnemo. Idemo se dogovoriti što ćemo. Blokirati ulazak Srbije u EU", rekao je Milanović, a prenose hrvatski mediji.

Nije tako davno bilo kada je Slovenija, zbog Piranskog zaliva, blokirala ulazak Hrvatske u EU, a tek nedavno je Bugarska blokirala Sjevernu Makedoniju na putu ka EU jer ta zemlja nije željela da prizna da je njihov jezik bugarski.

Tanja Topić, analitičarka iz Banjaluke, kaže za "Nezavisne novine" da u svim zemljama bivše Jugoslavije i dalje postoji ratna logika i destruktivno nasljeđe koju je ona donijela.

"Ovdje se ratovi nastavljaju drugim sredstvima, a to cijeli region vuče unazad. Mnogi od njih su balkanski prototip političara, a to znači da nisu spremni na kompromis i saradnju. Kompromis je za mnoge od njih izraz slabosti. Takav mentalni sklop i nije za EU", smatra ona.