Prema njihovim podacima, zbog brze vožnje sankcionisano je 9.514 vozača, prenosi hayat.ba.
Imajući u vidu da su tri osnovna faktora koja utiču na bezbjednost saobraćaja čovjek, vozilo i put, ljudski faktor je najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda. Među najčešće evidentiranim uzrocima saobraćajnih nezgoda su: vožnja pod uticajem alkohola, neprilagođena brzina, nepoštovanje prvenstva prolaza, nedozvoljeno preticanje i vožnja u stanju povećanog umora – naglasili su iz Saobraćajne policije.
Kao počinioci prekršaja koji se odnose na upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola najčešće se javljaju vozači starosti između 25 i 40 godina, mada može se reći da se kao počinioci ovih prekršaja javljaju lica svih starosnih kategorija, bez izuzetka.
Smatramo da stroža kaznena politika ima efekta na vozače, pa smo stoga izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja predvidjeli strože novčane kazne za najteže saobraćajne prekršaje, a između ostalog za vozača koj i prilikom vožnje u naseljenom mjestu prekorači dozvoljenu brzinu za 70 km/h, odnosno za 90 km/h u nenaseljenom mjestu predviđena je kazna zatvora – kazali su za za Dnevne novine iz Uprave policije.
Prema podacima MONSTAT, u prva tri mjeseca ove godine desilo se 1.207 saobraćajnih nesreća, što je 2,2 posto više nego u istom kvartalu 2018. godine.
Broj nastradalih lica u prvom kvartalu 2019. iznosio je 490 (od čega je 483 povrijeđenih lica), što je za dva posto manje nego u istom kvartalu 2018. godine. U saobraćajnim nesrećama u aprilu, maju i junu poginulo je 14 osoba, a povrijeđeno još 718 – navodi se u podacima Zavoda za statistiku.
U istom periodu prošle godine u saobraćajnim nesrećama poginulo je devet osoba, a 609 je bilo povrijeđenih.
U ovom tromjesečju ukupno je zabilježeno 1.527 saobraćajnih nesreća, što je za 6,3 posto više nego u istom periodu prošle godine, kada ih je bilo 1.436. U 1.007 saobraćajnih nesreća, ili dvije trećine ukupnog broja, nije bilo povrijeđenih.
U 506 nesreća učesnici su prošli samo sa povredama, u pet slučajeva bilo je i poginulih i povrijeđenih, a u devet nesreća ishod su bili samo smrtni slučajevi.
Od 1,67 do 2,96 promila
Plavljanin M.Z. (59) osuđen je na mjesec dana zatvora nakon što su ga saobraćajni policajci “uhvatili” da vozi autobus sa putnicima u pijanom stanju.
Njemu je izmjereno prisustvo alkohola u krvi u koncentraciji od 1,67 promila.
Za sudiju Aliju Beganovića je otežavajuća okolnost prilikom izricanja kazne bilo to što je on i ranije prekršajno kažnjavan za isti prekršaj. Dodatna otežavajuća okolnost je bila i način izvršenja prekršaja: upravljao je autobusom u kojem je bilo 27 putnika na relaciji Podgorica – Kolašin.
Osim zatvorske kazne, izrečena su mu i tri kaznena boda, ali i zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom “D” kategorije u trajanju od četiri mjeseca.
Sudija Beganović je odredio i da kaznu zatvora izvrši odmah, odnosno prije pravosnažnosti presude.
Sudija za prekršaje u Bijelom Polju Ahmet Međedović kaznio je sredinom jula sa 60 dana zatvora sugrađanina Z.J. (43) jer je vozio sa 2,04 promila alkohola u krvi.
Okrivljenom su određena i tri kaznena boda i zaštitna mjera zabrana upravljanja vozilima “B” kategorije dva mjeseca.
Z.J. se tereti da je 14. jula oko 23.05 sati u naselju Lješnica upravljao automobilom marke “pasat” pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2,04 g/kg, što je utvrđeno alkotestom.
Prilikom donošenja rješenja sud je cijenio činjenice da je okrivljeni otac dvoje djece, nezaposlen i da je priznao da je učinio prekršaj koji mu je zahtjevom stavljen na teret.
Od otežavajućih okolnosti uzeta je u obzir činjenica da je u posljednje dvije godine prekršajno kažnjavan tri puta zbog prekršaja iz bezbjednosti saobraćaja.
Sudija Suda za prekršaje u Budvi Marko Đukanović osudio je u septembru Bjelopoljca A.E. (1976) na 45 dana zatvora zbog teškog prekršaja počinjenog u saobraćaju.
Đukanović je okrivljenog osudio jer je 10. septembra sa prisustvom 2,96 promila alkohola u krvi.
Osim kazne od 45 dana zatvora, određena mu je i zabrana upravljanja vozilom “B” kategorije u trajanju od dva mjeseca, kao i tri kaznena boda.
On je upravljao prethodno ukradenim vozilom, a potom je bio učesnik saobraćajne nezgode.
U toku ljetnjih mjeseci sudije za prekršaje su više puta izrekle zatvorske kazne za vožnju u pijanom stanju.