- Pored toga, SAD i dalje pridaje veliki značaj strateškom partnerstvu s Turskom - stoji u saopćenju Pentagona.
Ranije u srijedu, Sjedinjene Američke Države su poručile da je daljnje učešće Turske u programu F-35 "nemoguće" zbog nabavke ruskog protuvazdužnog sistema S-400.
- Odluka Turske o kupovini ruskih sistema S-400 protuzračne odbrane onemogućava njeno stalno učešće u programu F-35 - navela je Stefani Grišam (Stephanie Grisham), glasnogovornica Bijele kuće u saopćenju.
- F-35 ne može koegzistirati s ruskom platformom za prikupljanje obavještajnih podataka koja će se koristiti za praćenje njenih naprednih mogućnosti - dodala je.
Istakla je da kao saveznici NATO-a, SAD i Turska i dalje dijele odnose koji je "višeslojni, a ne isključivo fokusirani na program F-35".
- Naši odnosi na vojnom nivou su snažni i mi ćemo nastaviti da intenzivno sarađujemo s Turskom, ali ipak imajući u vidu ograničenja zbog prisustva sistema S-400 u Turskoj - kazala je Grišam.
Ministarstvo odbrane Turske je saopćilo da je nastavljena isporuka odbrambenog raketnog sistema S-400, koji ta zemlja nabavlja od Rusije.
Sporazum koji su Turska i Rusija postigle o kupoprodaji antiraketnih sistema S-400 izazvao je oštre kritike iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), što je dovelo do tenzija u američko-turskim odnosima. Zvanični Washington tvrdi da će nabavka sistema S-400 ugroziti tursku poziciju u projektu vojnih aviona F-35.
Turska tvrdi da sisteme S-400 neće inkorporirati u sisteme NATO-a i da ni na koji način neće ugroziti saveznike. Zvanična Ankara je pozvala na formiranje zajedničke stručne komisije sa zadatkom da se utvrdi da li pitanje S-400 izaziva tehničke probleme.