Kanađanin, popularni jutjuber čiji se kanal naziva “Omar of the Orient”, obradovao je nedavno brojnu publiku fotografijama Bosanske Otoke. Sve popularnijoj zajednici konvertita i zapadnih muslimana prizori jedine džamije u Evropi koja se nalazi na riječnoj adi, potpuno okružena vodom, izazvali su posebnu vrstu nostalgije prema Bosni.
U TOP PET DESTINACIJA
Inače, prva džamija na adi na Otoci sagrađena je 1565. Te godine, osmanska vojska, predvođena Husein Malkoč-begom, zauzela je tvrđavu koja se tada nalazila na ovom mjestu. Na njoj su izgradili drvenu džamiju koja je služila vojnoj posadi.
Omar iz Kanade: Dolazim, čim budem u prilici
Drvena džamija je ostala sve do 1791, kada dolazi do masovnog doseljavanja prognanika iz Like na ovo područje. Godinu kasnije, odnosno 1792, sagrađena je kamena džamija na temeljima drvene i taj podatak se nalazi na tarihu koji je smješten na šehidskom obilježju u haremu džamije. Džamija je rušena četiri puta, posljednji put na Dan državnosti 1994. godine.
Omar na svom kanalu upravo priča ovakve istorijske, a manje poznate zanimljivosti iz svijeta islama, a kako je sve popularniji, ne preostaje mu ništa drugo nego da krene u obilazak takvih lokacija.
-Nažalost, nisam imao priliku posjetiti ovu lokaciju iako je Bosna i Hercegovina jedna od top pet destinacija koje ću posjetiti čim budem u prilici da putujem, kazao nam je Omar.
Fotografije koje je Omar objavio na youtube zajednici autorstvo su agencije DOK, braće iz Bužima, konkretno Džejlana Kišmetovića, koji je nažalost BiH napustio zbog posla u EU
Među komentarima bilo je i onih koji javljaju da su nedavno bili na Otoci, zatim onih koji pamte i rat, pa čak i danas u molitvama požele svako dobro BiH. Mašta je proradila kod mnogih muslimana, koji bi da preplivaju Unu, uzevši tako abdest i gusul, pa na namaz u ovu džamiju.
Ili vide kako petkom u stotine čamaca veslaju polako prema džamiji na džumu.
Za imama ove gradske džamije Muju Čehića to je sasvim uobičajena stvar koju čuje od turista koje ovdje često sreće.
-Imamo zaista mnogo turista, mogao bi reći čak i previše, što znači da nam treba mnogo više radova na infrastrukturi, proširenje mokrih čvorova i tako dalje. Trenutno radimo na projektu izgradnje novog drvenog mosta preko Une u dužini od 94 metra, a zahvaljujući potpori Vlade Federacije. Taj će most, inšallah, do zime biti gotov, kazao nam je efendija Ćehić.
Inače, Bosanska Otoka ima pet džamija i pet džemata. Gradska džamija na riječnoj adi je glavna, najveća i najstarija.
Svi oni zajedno pripadaju Medžlisu IZ-a Bosanska Krupa.
Džamija na Otoci
Imam gradske džamije Otoka Mujo ef. Ćehić tu službuje već 33 godine, a službovao je i tokom rata, ali u uniformi Armije RBiH, gdje se i borio za svoj narod.
ZAHVALNI NA PROMOCIJI
Njegova džamija privlači najviše turista, ali i onih koje vuče želja da bolje upoznaju islam i konvertite. I takvi su se slučajevi ovdje često dešavali.
A novinara, televizija i jutjuberskih ekipa – više ni ne pamte broja.
Svakome od njih ljubazni Otočani žele dobrodošlicu i zahvalni su što im promoviraju njihovo lijepo mjesto.