Plenković je istakao kako je u interesu Hrvatske da sve zemlje u njenom susjedstvu budu članice Evropske unije, a također je pohvalio i napore Njemačke kada je u pitanju Berlinski proces ističući kako smatra da kancelar Olaf Scholz nastavlja inicijativu koju je 2014. godine započela Angela Merkel.
"Za nas su bitne dvije teme: Jadransko-jonski plinovod kojim bi se plin iz Azerbajdžana doveo do Hrvatske, a posebnu važnost ima i LNG terminal na Krku, gdje smo donijeli odluku o investicijama i povećanju kapaciteta, što bi bilo važno i za opskrbu Bosne i Hercegovine plinom", rekao je Plenković, prenosi Index.hr.
Nakon kritika koje je ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama Sven Alkalaj uputio visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, Plenković je mišljenja da takve kritike samo pokazuju nedostatak političke volje da u BiH vlada ravnopravnost konstitutivnih naroda.
Vlada Republike Hrvatske uputila je nedavno pismo NATO savezu u kojem traži da se razmotri mogućnost angažiranja hrvatskih vojnih snaga u sklopu misije EUFOR-a u BiH na što je reagirao i član Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je kazao kako je Hrvatska država čije je vojno i političko rukovodstvo presuđeno u u Međunarodnom krivičnom sudu u Haagu kao dio udruženog zločinačkog poduhvata, koji je "za cilj imao stvaranje etnički očišćenih dijelova Bosne i Hercegovine pod vojnom i političkom upravom susjedne Republike Hrvatske".
Komšićevo pismo nakon okončanja sastanka Berlinskog procesa komentirao je hrvatski premijer.
"Gospodin Komšić ima stalno antihrvatski narativ, što dovodi do jedne dosta apsurdne situacije da neko ko navodno predstavlja Hrvate u BiH stalno vodi politiku protiv Hrvatske", istakao je Plenković.
Istakao je hrvatski premijer i da je njegova država "energetsko čvorište ovog dijela Evrope" te da su za Hrvatsku bitne dvije teme, Jadransko-Jonski plinovod i LNG terminal na Krku, što bi bilo važno i za opskrbu Bosne i Hercegovine plinom.
Foto: Twitter