Plenković je ponovio od ranije poznati stav, a to da je Hrvatska prijatelj Bosni i Hercegovini. Naveo je nekoliko primjera koje smatra prijateljskim djelima Hrvatske prema Bosni i Hercegovinii.
Zatim se osvrnuo na izbor člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda i insistiranje Hrvatske da se ovim pitanjem bave institucije Evropske unije.
"Ono što je sporno i siguran sam da nije dobro. U Dejtonu je dogovoreno da u Bosni i Hercegovini koja, je sastavljena od dva entiteta - Federacije Bosne i Hercegovine nastale Vašingtonskim sporazumom i Republike Srpske - da se u Predsjedništvu bira jedan Bošnjak i jedan Hrvat. Razgovarao sam sa akterima tog vremena i s ministrima vanjskih poslova, nikome nije palo na pamet, a kamoli u teoriji da jedan narod pripadnicima drugog naroda bira predstavnika u Predsjedništvu. To nije osobno u vezi gospodina Komšića ili bilo čega", rekao je hrvatski premijer.
Prema njegovim riječima, takva situacija nije dobra - nije dobro ako su Hrvati većinski nezadovoljni tim scenarijem.
Ukazao je da je razlog insistiranja Hrvatske da se ovim pitanjem bavi Evropska unija taj da upravo Unija pomogne Bosni i Hercegovini u implementaciji presuda Ustavnog suda koje se tiču izbora delegata u Domu naroda.