Plenković je dodao da se Srbija slabo usuglašava s evropskom vanjskom i sigurnosnom politikom.
Jačanje saradnje
Plenković boravi u albanskoj prijestolnici na sastanku na vrhu država Evropske unije i zapadnog Balkana, a u izjavi novinarima rekao je da će teme tog skupa biti jačanje saradnje dvije strane.
To se posebno odnosi u pogledu proširenja, osnaživanja saradnje u energetskom sektoru i u borbi protiv nezakonitih migracija, o ukidanju roaminga te o budućnosti Evrope u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu.
Govoreći o BiH, premijer je rekao da je hrvatski stav "jasan" te da ona podržava davanje statusa kandidata BiH "što prije, po mogućnosti već sada u decembru".
Sticanje uvjeta
- To će ovisiti o sticanju uvjeta za to, poput formiranja institucija, nastavka izborne reforme i ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda i svih drugih u toj zemlji - kazao je Plenković.
Na tome se radi, no "nije jednostavno" jer su rokovi od održavanja izbora početkom listopada do formiranja vlasti i mogućnosti za napredak u reformama dosta kratke, rekao je.
Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) je svojom intervencijom u izborni zakon, "nakon što su propale sve druge mogućnosti" tamo u "potpunosti primirio situaciju", naglasio je premijer.
Plenković je najavio da će se u nacrtu deklaracije skupa naći da se oni koji žele ići prema članstvu u EU-u moraju uskladiti s evropskom vanjskom i sigurnosnom politikom, što "većina regije to radi", a Srbija to čini "jako slabo" kad je riječ o paketima sankcija Rusiji.
- Mi smo ih pozvali da se usklade što prije - zaključio je premijer.