Piletina košta kao teletina prije dvije godine

.
Ako je samo napisana kazna, a nakon toga cijena nije snižena, onda nismo ništa postigli, kaže on

 

Vlast je nijema na svakodnevni rast cijena, a građanima preostaje jedino da se uzdaju u inspekciju kojoj mogu prijaviti nepravilnosti u vezi s nekontroliranim poskupljenjima.

Vršiti pritisak

Predsjednik Udruženja potrošača Kantona Sarajevo, Edin Pašić, objašnjava da je potrebno izvršiti pritisak na Federalno ministarstvo trgovine i inspekcije.

- Samo oni mogu utvrditi da li proizvođači tih proizvoda koriste situaciju, odnosno da li su povećali marže u proteklom periodu mimo standardnih, da li imaju ekstra zaradu na tome ili je zapravo situacija kakvoj svjedočimo uzrokovana valom poskupljenja – rekao je Pašić.

Naglašava da je bitno utvrditi kome je inspekcija pisala kazne, proizvođačima ili prodavačima.

- Znam da su, recimo, pisali kazne zbog povećanja cijene nafte. Bitno je da se tu zna ko je šta zgriješio, jer ako je samo napisana kazna, a da nije snižena cijena, onda nismo ništa postigli – upozorava Pašić.

Nadležni organi

Iako je rast cijena šokantan, navodi da građani nemaju nikakvu drugu opciju osim da se obrate nadležnim organima i traže strožu kontrolu.

- Potrebno je vršiti pritisak da se uvede red, jer je očigledno da piletina košta koliko je prije dvije godine koštala teletina – zaključuje Pašić.

Ograničenje marži

Makroekonomski analitičar Faruk Hadžić apeluje na vlast da donese mjere i pomogne građanima.

- Svjedočimo spiralnom rastu cijena. Upozoravao sam da ćemo ubrzo osjetiti drugi inflacijski udar, u koji već sada ulazimo. Da li vlast misli bilo šta uraditi osim mjere koja ne može zaustaviti rast cijena, a to je ograničenje marži – rekao je Hadžić.