Trenutna blokada rada državnih institucija u BiH, nažalost, nije ništa novo, samo je sad dramatičnije jer živimo u vrijeme pandemije koronavirusa. Kazao je to u razgovoru za „Dnevni avaz“ bivši visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič (Wolfgang Petritsch).
- Pandemija koronavirusa pokrenula je globalnu krizu kakvu svijet nije vidio skoro 100 godina. To će još više pogoditi slabe države poput BiH, jer i ono malo što BiH izvozi neće stići do tržišta koja su u ovom trenutku još zatvorena – pojasnio je Petrič.
Dramatična situacija
Dodao je da je krajnje vrijeme da političari u BiH shvate dramatičnost situacije.
- Političari su dužni da učine sve kako bi se izbjegao daljnji zaostatak zemlje. Ako ne bude ozbiljnih napora da se prevlada tužna „bosanska bolest“ samoblokade, bojim se da će njeni izmučeni građani i dalje patiti ili nastaviti napuštati svoju domovinu – naglasio je Petrič.
Komentirajući sporazum za izbore u Mostaru, a koji su potpisali lideri SDA Bakir Izetbegović i HDZ-a Dragan Čović, Petrič ističe da samo može reći - napokon.
- Predugo je to sve trajalo, a uvjeren sam da do tog sporazuma ne bi došlo da se u tim pregovorima nije kao strana pojavila i Evropska unija – smatra Petrič.
Dodaje da je ambasador Johan Satler (Johhan Sattler) pokazao da ozbiljno shvata svoj posao u BiH.
- Možemo samo pohvaliti sve što je uradio otkako je prije nekoliko mjeseci preuzeo vrlo značajnu funkciju. Nadam se da će Brisel nastaviti vršiti pritisak na ključne političke aktere u BiH usprkos brojnim problemima povezanim s pandemijom koronavirusa s kojima se suočava EU – poručio je Petrič.
Kada je u pitanju uvjerljiva pobjeda Aleksandra Vučića na izborima u Srbiji, Petrič kaže da je on već i ranije pokazao da ne podržava secesionističku retoriku člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
- Štaviše, u ovom trenutku se jasno vidi da Dodikova nesmotrena politika ozbiljno koči ambicije Srbije prema Evropskoj uniji – istakao je Petrič.
Govoreći o nadolazećoj tužnoj godišnjici genocida u Srebrenici, Petrič kaže da je posebno žalosno što pandemija ove godine sprečava komemoraciju.
Prošlo 25 godina
- Prošlo je 25 godina od genocida i 20 godina otkako sam donio nekoliko pravno obavezujućih odluka o lokaciji mezarja i uspostavljanju međunarodne zaklade za Memorijalni centar. Zbog mog djelovanja kao visokog predstavnika u BiH i kao rezultat mnogih susreta s organizacijama žrtava oni su mi postali vrlo blizu srca.
Dobro se sjećam poteškoća koje sam imao da uvjerim SFOR, koji se suprotstavio lokaciji Memorijalnog centra iz sigurnosnih razloga, a sve kako bih ispunio želje preživjelih. Svečanim polaganjem spomen-kamena u Potočarima područje je zauvijek označeno kao mjesto sjećanja na genocid – poručio je Petrič.
Dodao je da je negiranje genocida, nažalost, široko rasprostranjena pojava u svijetu.
- Smatram da je za uspostavljanje odgovarajućeg zakonodavstva u BiH potrebno koristiti sva legalna sredstva. Bojim se da će to biti dug put. Ali moramo početi odmah!
Uz pomoć OHR-a i EU-a treba podići svijest u školama, javnosti, uz pomoć medija, političkih i građanskih organizacija, kako bi negatori genocida shvatili da je prepoznavanje očitog humanistički akt, i to nužan. Internacionalni sudovi su svoje rekli, sada je krajnje vrijeme da se sudovi u BiH ponašaju u skladu s tim – naglasio je Petrič.
Kosovo je zaseban slučaj
- Kosovo je zaseban problem i ni na koji način ga ne treba povezivati s Bosnom i Hercegovinom ili Republikom Srpskom. To je zaseban slučaj koji se treba riješiti isključivo u dijalogu Beograda i Prištine, a koji moderira Evropska unija.
Otkazani samit u Vašingtonu odjednom je otvorio priliku za EU i novoimenovanog posebnog predstavnika Miroslava Lajčaka da ponovo preuzme vodstvo na zapadnom Balkanu – smatra Petrič.
Za članstvo u EU potrebne su reforme
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti dogovora u BiH, Petrič ističe da, kao i u mnogim drugim slučajevima, tri naroda ne žele sjediti zajedno i donositi ispravne odluke.
- Glavni problem je nefunkcionalno stanje, zloupotreba etničkog stanovništva radi lične koristi, čista politika moći koja sprečava BiH da postane normalna evropska država, ali to će se morati riješiti prije ili kasnije. Bez toga, bojim se da za Bosnu i Hercegovinu nema mjesta u EU. Unija će podržati BiH, ali na građanima je da glasaju za bolju budućnost – zaključio je Petrič.