Na samom početku razgovora doktor Baroš je objasnio i koje su najčešće povrede koje uzrokuje nepravilna upotreba pirotehničkih sredstava.
Petarde nisu igračke: Koliko opasne mogu biti povrede izazvane pirotehnikom?
“Najčešće su lakše tjelesne povrede. To su pretežno opektine na dlanu, zadnjem dijelu šake, opekotine na licu. Rijetko nastaju teške tjelesne povrede. Može da dođe i do povrede oka. No, ovo su najčešće”, kazao je Baroš.
Dragana Kerkez, glasnogovornica MUP-a RS kazala je kako su tokom prošle godine bile evidentirane četiri povrede.
“Tokom prošle godine imali smo evidentirane četiri povrede, ali bile su lakše tjelesne povrede. Sankcije su predviđene u sklopu zakona o narušavanju javnog reda i mira. Ovaj prekršaj nastane propuštanjem brige roditelja i staratelja. Roditelji mogu platiti kaznu od 400 do 1000 KM. Pirotehnika je podijeljena na četiri razreda. Prvi razred mogu da kupe lica starija od 12 godina. Pirotehnika drugog razreda mogu da koriste punoljetna lica, a četvrti i treći razred mogu da koriste samo određena lica”, kazala je.
Doktor Baroš istaknuo je da su najčešće povrede pirotehnikom tokom praznika.
“Uputio bih apel roditeljima. Neadekvatnom upotrebom nastaju povrede. Česte su to povrede. Prijavljeno je možda 4 ili pet povreda, ali mi imamo četiri do pet puta više takvih situacija. Samo možda nije adekvatno prijavljeno. Često djeca na svoju ruku uzimaju petarde, postoje i igre ko će duže držati petardu u ruci. To dovodi sve do oštećenja zdravlja. Na svu sreću svjedok sam da je broj povreda svake godine postaje sve manje. Prošle godine ih je bilo daleko manje nego prethodnih godina. Možda su apeli urodili plodom”, smatra Baroš.
Dragana Kerkez upozorila je kako i roditelji moraju da shvate da petarde nisu igračke.
“Tokom 2021. godine drugari su se igrali “raketom”, došlo je do težih povreda oba dječaka. Imali smo slučaj u Doboju 2022. godine kada je dijete u prisustvu roditelja zadobilo teže povrede. Situacije se dešava i punoljetnim i maloljetnim licima. Trenutak nepažnje može da promijeni život”, kazala je.
Doktor Baroš upozorava roditelje da liječenje može trajati mjesecima.
“Takva se rana mora previjati minimalno pet dana. Liječenje može da traje i mjesecima. Posljedica neadekvatne upotrebe, ali i roditelji nisu upoznati šta djeca rade. To je osnovni problem. Većinom roditelji ne znaju da rade. Djeca dobiju novac za užinu, ali oni odu i kupe petarde”, zaključio je doktor Nikola Baroš za N1.