Na Darkwebu su se pojavile fotografije pasoša, među kojima se nalaze i dokumenti bh. državljana.
Ova situacija izaziva zabrinutost zbog potencijalnih zloupotreba, poput krađe identiteta, finansijskih prevara i drugih ilegalnih aktivnosti.
Među onima koji su primijetili ovu zloupotrebu i upozorili na nju putem društvenih mreža je Arnela Šabanović, certificirana analitičarka kibernetičke sigurnosti i etički haker. Ona ističe da su u pitanju važeći pasoši, što znači da njihovi vlasnici mogu biti izloženi raznim zloupotrebama.
“Na Darkwebu se često prodaju ukradeni identiteti koji se koriste za otvaranje lažnih naloga na kripto-berzama. Na taj način kriminalci mogu oprati novac ili izvesti finansijske prevare bez otkrivanja svog pravog identiteta. Posebno je zabrinjavajuće kada se ovi podaci povežu s kriptovalutama, jer tada postaje još teže ući u trag stvarnim počiniocima”, objašnjava Šabanović.
Ona naglašava da su građani često nesvjesni količine podataka koje svakodnevno dijele i rizika kojem se time izlažu. Skenovi pasoša ostavljeni u hotelima, turističkim agencijama ili prilikom učestvovanja u nagradnim igrama i loyalty programima mogu lako završiti u pogrešnim rukama.
“Najgore je što su ovi podaci dostupni praktično svima koji su spremni da ih plate, bez ikakve kontrole gdje će završiti. Jedina razlika je što kada podaci završe na Darkwebu, neko njima direktno trguje, dok se u drugim slučajevima to radi pod krinkom ‘personalizovanog iskustva'”, dodaje ona.
Iako je potpuno izbjegavanje ovakvih situacija teško, savjetuje da građani budu oprezniji pri dijeljenju ličnih dokumenata.
“Potrebno je ograničiti dijeljenje takvih podataka koliko god je moguće, koristiti servise koji nude dodatnu zaštitu i biti svjesni kome i gdje šaljemo svoje dokumente”, poručuje Šabanović.
Zaključuje da je ovaj slučaj još jedan podsjetnik na to koliko je važno pažljivo rukovati ličnim podacima i biti svjestan sigurnosnih prijetnji koje vrebaju u digitalnom prostoru.
Foto: Arhiv