Katar je možda obećana zemlja za domaće stanovništvo koje uživa u novcu od nafte koja čini 80 posto prihoda te arapske države, a imaju i najviši BDP po stanovniku na svijetu - oko 100 hiljada dolara, no za radnike migrante Katar je često pravi pakao.
Oni tamo rade na izrazito visokim temperaturama doslovno do smrti, otkrila je Guardianova istraga po kojoj svake godine na stotine radnika umire od toplinskih udara.
Ovog je ljeta na stotine hiljada uvezenih radnika radilo po 10 sati na dan na temperaturi od 45 Celzijusa bez puno izbora - građevinski boom zahtijeva neprestan i mučan rad uoči Svjetskog prvenstva u nogometu 2022. godine.
Katarske vlasti, u skladu s drugim zemljama u Zaljevu, priopćile su kako štite radnike od povreda uslijed vrućina radnom zabranom rada u nenamještenim otvorenim prostorima od sredine juna do avgusta u razdoblju od 11 do 15 sati.
Velika studija službenih vremenskih podataka tokom devetogodišnjeg razdoblja pokazala je da zabrana rada ne štiti radnike.
U satima izvan zabrane, svi koji rade na otvorenom i dalje su izloženi potencijalno fatalnim razinama toplinskog stresa između juna i septembra, za koje kardiolozi kažu da dovode do velikog broja smrtnih slučajeva svake godine.
Osim toga, analiza pokazuje da se opasne razine izloženosti toplini nastavljaju i u hladnijim mjesecima.
Doha je trenutno domaćin Svjetskog prvenstva u atletici, a sportaši i sportski profesionalci opisuju ekstremne uvjete vrućine tijekom vikenda. Ipak, izvan klimatiziranih stadiona, radnicima i dalje prijeti ozbiljne posljedice toplotnih udara između 9 i 12 sati tokom oktobra.
Rad u visokim temperaturama stavlja veliko opterećenje na ljudski kardiovaskularni sistem, a ekstremni toplinski stres dovodi do fatalnih srčanih udara i drugih kardiovaskularnih smrtnih slučajeva, pokazala su nedavna istraživanja.
Svake godine stotine radnika - mnogi mladići u dobi od 25 do 35 godina - umiru dok rade u Kataru. Većina ovih slučajeva katarske vlasti pripisuju kardiovaskularnim uzrocima ili "prirodnoj smrti".
Ipak, nedavna istraživanja objavljena u "Cardiology Journalu" od skupine vodećih klimatologa i kardiologa zaključila su da su smrtni slučajevi vjerovatno uzrokovani toplotnim udarom, istražujući povezanost između smrti 1300 nepalskih radnika između 2009. i 2017. i porasta temperature.