Ovako su Hrvati falisfikovali dokumente za srpske i crnogorske kriminalce

Uhapšeni policajci u sistemu bi pronalazili osobe sa dvojnim državljanstvima koji nisu imali problema sa zakonom, izrađivali falsifikovane srpske pasoše sa fotografijom kriminalca, a zatim su kupci falsfikata podnosili zahtjev u hrvatskom MUP-u za izdavanje hrvatskog pasoša i lične karte.

Ovo je ukratko način rada na koji su članovi dvije kriminalne grupe uhapšene u Hrvatskoj, poslije godinu dana tajne istrage, falsifikovali dokumenta članovima kriminalnig grupa iz regiona - pripadnicima kavačkog, škaljarskog i zemunskog klana, ali i pojedinim pripadnicima navijačkih grupa iz Srbije.

Godinu dana tajnog posmatranja i praćenja osoba za koje se sumnja da su učestvovale u ovom, ispostavilo se, izuzetno unosom biznisu koji im je donio zaradu veću od 700.000 evra, uhapšeno je više od 30 osoba. Ispostavilo se da su radili u dvije organizovane grupe koju su činili policijski službenici, osobe sa pozamašnim kriminalnim dosijeom, ali i hrvatska pjevačica Ankica Demirović i njen suprug.

Hrvatski Jutarnji list objavio je modus operandi ove dvije grupe.

Prema prvom modelu, uhapšeni policajci bi u sistemu MUP-a pronalazili pogodne identitete osoba koje će koristiti za izradu lažnih dokumenata. Kako nezvanično saznaje Jutarnji, radilo se uglavnom o osobama koje su rođenjem morale imati pravo na državljanstvo Republike Hrvatske, ali su morale ispunjavati još nekoliko uslova.

Nisu smjeli imati problema s policijom jer bi ih kao takve mogli zaustaviti i podvrgnuti kontroli na graničnim prelazima. Takođe, moralo se raditi o osobama koje nisu nikada vadile hrvatska dokumenta. Na osnovi tih podataka izrađivale su se falsifikovani srpski pasoši u koje bi bile umetnute fotografije osoba kojima su dokumenti bili namijenjeni.

Takav dokument, s obzirom na to da se radilo o dvojnim državljanima Hrvatske i Srbije, bio bi osnova da se u hrvatskom MUP-u zvanično zatraži i izdavanje hrvatske putovnice i lične karta.

Te zahtjeve bi predavali na tačno utvrđenim policijskim šalterima, gdje su radili policajci koje su držali na vezi i koji bi takve zahtjeve prosledili u službenu proceduru iako su znali da su zahtjevi falsifikovani. Jedan od uhapšenih policajaca čak je umjesto otisaka prstiju osoba koje su tražile takve dokumente stavljao svoj otisak prsta.

Na osnovu tako lažiranih dokumenta hrvatske institucije su im izdavale autentična dokumenta, na primjer pasoš s identitetom postojećeg dvojnog državljanina koji živi u Srbiji, a s fotografijom šefa škaljarskog klana koju je on mogao dalje koristiti i koju, de facto, nikakva provjera ne bi mogla otkriti.

Drugi se modus odnosio na "zamjenu" vozačkih dozvola Ujedinjenog Kraljevstva za hrvatske vozačke dozvole. Naime, otkriveno je da su osumnjičeni na neutvrđen način pribavljali britanske vozačke dozvole, koje bi zatim uz pomoć ostalih članova grupe, slično kao i putovnice, koristili da bi u Hrvatskoj izvadili originalne hrvatske dozvole s krivotvorenim podacima.

Podsjećanja radi, u velikoj akciji koju je hrvatska policija sprovela u koordinaciji sa USKOK-om i policijama drugih zemalja, uhapšeni su Nusred Seferović (49) kao prvi čovjek jedne od dvije grupe, Senka Staroveški iz službe Odnosa s javnošću karlovačke policije, bračni par Romeo i pjevačica Ankica Demirović. Kao vođa druge grupe koja je radila po gotovo istom pricipu, naveden je Nikola Vein.

Objelodanjeno je da se cijena falsfikovanih dokumenata kretala od 3.500 do 15.000 evra, a da su uhapšeni zaradili više od 700.000 evra.