U zemlji sa sedam miliona stanovnika do sada ima samo 159 potvrđenih slučajeva i sedam smrtnih slučajeva. Samo su tri zaražene osobe hospitalizirane, a jedna osoba je na intenzivnoj njezi, pokazuju podaci ministarstva zdravstva.
Brazil ima 25.000 zaraženih, Peru 10.000, Čile gotovo 8.000, a Argentina više od 2.000 zaraženih. Urugvaj ima gotovo 500 potvrđenih slučajeva, a Bolivija 354.
Agresivne mjere
Predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u Paragvaju Luis Alberto Eskoto (Escoto) rekao je da je uspjeh zemlje posljedica agresivnih mjera socijalne distance.
- Njihov najbolji rezultat može se pripisati usvajanju mjera socijalne distance i stavu koji stanovništvo ima uprkos tome što živi u teškom uvjetima, nejednakosti i siromaštva - rekao je.
Paragvajska Vlada zatvorila je škole i obustavila velike događaje u drugoj sedmici marta. Nedugo zatim zatvorene su granice, aerodromi i naređen je potpuni karantin stanovništva s vrlo malo izuzetaka.
Policija i vojska paze na ulice i trgovine, a kažnjeno je više od hiljadu ljudi zbog kršenja ograničenja.
Malo testiranja
Paragvaj ima i jednu od najnižih stopa testiranja na virus, sa 26,2 ispitivanja na 100.000 stanovnika, prema WHO i Pan American Health Organisation.
- Postoji izvjesno potcjenjivanje ovih izvještaja. Međutim, nepostojanje velike smrtnosti ili ozbiljnih slučajeva koji zasićuju sistem pokazuju da još nije došlo do eksponencijalnog širenja oboljelih - rekla je senatorica i bivša ministrica zdravlja Esperanza Martinez.